X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.08.2020 р. № 3239/ІПК/99-00-04-05-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді дарунку та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що отримав у 2019 році дарунок - гараж та просить надати консультацію щодо оподаткування зазначеного дарунку.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 16^ .2 ст. 164 Кодексу).

Статтею 174 Кодексу встановлено порядок оподаткування податком яа доходи фізичних осіб доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.

Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV д ія оподаткування спадщини.

Згідно з п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу за нульовою ставке ю податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти дарування, що отримуються у дарунок членами сім’ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення.

Підпунктом 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Водночас вартість будь-якого об'єкта дарування, що отримується у дарунок обдаровуваними, які не є членами сім'ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Крім того, для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунск обдарованим від дарувальника-нерезидента, та для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим-нерёзидентом від дарувальника-резидента, застосовується ставка податку 18 відс., визначева п. 167.1 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

При цьому відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані, які отримали дарунок.

Дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім зокрема, обдаровуваних резидентів, які отримали у дарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також тих резидентів, які сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів дарування.

Враховуючи зазначене, оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у дарунок об’єкта нерухомості, залежить від ступеня споріднення дарувальника із обдаровуваним і їх резидентського статусу.

Інформація про реквізити рахунків, відкритих в органах Казначейства в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України, оприлюднена та офіційному вебпорталі ДПС в рубриці Головна/Бюджетні рахунки (https://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податково ю законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація міє індивідуальний характер і може використовуватися виключно платним м податків, якому надано таку консультацію.