X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.08.2020 р. № 3247/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкове го кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування допомоги по частковому безробіттю і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що отримав у червні 2020 року від Ірпінського міського центру зайнятості допомогу по частковому безробіттю.

У платника постало питання оподаткування доходу у вигляді допомоги і ю частковому безробіттю на період карантину.

Порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначено статтею 47-1 розділу VIII Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VІ «Про зайнятість населенні» (далі - Закон № 5067).

Частиною дев'ятою статтею 47-1 Закону № 5067 передбачено, що розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 306.

Оподаткування доходів фізичних осіб - платників єдиного податну визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Так, згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи -підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протяго и податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній осіб та використовується в її господарській діяльності.

Крім того, до складу доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільовий фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (частина четверта п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Отже, оскільки дохід отриманний фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю і а період карантину, не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності такого підприємця, то такий дохід оподатковується за загальним и правилами, встановленими Кодексом для платників податків - фізичних осіб.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.

Пунктом 163.1 статті 163 Кодексу визначено, що об’єктом оподаткуванні є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, суми страхових виплат, які отримує платг ик податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом (підпункт 165.1.1 пункт 165.1 статті 165 Кодексу).

Підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим зборэм доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Разом з цим, з 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13 травня 2020 року № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», яким внесе но зміни до Кодексу в частині звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Так, у розділі XX «Перехідні положення» Кодексу підрозділ 1 доповнено, зокрема, пунктом 13, відповідно до якого на період з 2 квітня 2020 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та доходи фізичних осіб не включаються доходи у вигляді допомоги 1ІО частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінете м Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до статті 47-1 Закону № 5067.

Крім того, у підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу пункт 16-1 доповнено підпунктом 1.10, згідно з яким звільняються в д оподаткування військовим збором доходи, зазначені в пункті 13 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи зазначене, дохід платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю з 2 квітня 2020 року на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, який виплачується (надається) такому платнику відповідно до ст. 47-1 Закону № 5067, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

При цьому юридична особа, яка виплачує допомогу по частковому безробіттю на період карантину фізичній особі, повинна виконати функц ї податкового агента, зокрема в частині відображення зазначеного доходу у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платникої і податків, якому надано таку консультацію.