Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло запит на отримаї іня індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування грошових коштів, наданих засновником та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу У крани від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами і доповненнями) (далі - ПКУ), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Як викладено у запиті, у платника податку виникло питання стосовно оподаткування грошових коштів, наданих засновником згідно договору пози ки на період 5 років та можливості засновником надавати такі кошти.
Згідно з абзацом сьомим пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів гбо надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомога є договір позики. Відносини за договором позики регулюються ст. ст. 1046 - 1053 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV (із змінами і доповненнями) (далі - ЦКУ).
Згідно з ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або ін пі речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку сану кількість речей того ж роду і такої якості.
Позикодавець має право за одержання від позичальника відсотків від суми позики, якщо інше зе встановлено договором або Законом.
Відповідно до статті 510 ЦКУ, сторонами у зобов'язанні можуть бути одна або одночасно кілька осіб.
Особами, відповідно до ст. 2 ЦКУ, вважаютьcя будь-які фізичні та юридичні особи.
Тобто, цивільне законодавство не обмежує коло суб'єктів договору позики.
Згідно зі ст. 1049 ЦКУ позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визнане зі родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої сам зї якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці на суму поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку на прибуток від засновника.
Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
За роз'ясненнями з питань, що стосуються формування фінансового результату за операціями з надання поворотної фінансової допомоги засновником необхідно звернутися до Міністерства фінансів України.
Щодо оподаткування податком на додану вартість.
Підпунктом "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 86 ПКУ.
Відповідно до пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 ПКУ постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Оскільки операція з надання грошової позики не підпадає під визначення операцій з постачання товарів/послуг, то ПДВ за такою операцією не нараховується.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |