Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування військовим збором доходів, отриманих фізичною особою від операцій з облігаціями внутрішніх та зовнішніх державших позик і в межах компетенції повідомляє.
Товариство у своєму зверненні повідомило, що здійснює господарську діяльність на фондовому ринку (ринку цінних паперів), зокрема з облігаціями внутрішніх та зовнішніх державних позик.
Отже, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультації з питання оподаткування військовим збором доходів, отриманих фізичною особою від операцій вказаними облігаціями.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, згідно з п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX якого доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є объектом оподаткування військовим збором, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного, (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема:
інвестиційний прибуток від операцій з державними цінними паперами, емітованими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з урахуванням курсових різниць (п.п. 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);
сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.п. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Також відповідно до п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (у редакції Закону України від 161 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», який набрав чинності з 23.05.2020) звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Таким чином, з 23.05.2020 сума доходів, отриманих платниками податку у вигляді процентів, що нараховані на облігації внутрішніх або зовнішніх державних позик, емітовані Міністерством фінансів України, та інвестиційного прибутку від операцій з цими паперами, не є об’єктом оподаткування військовим збором.
Разом з тим, якзцо зазначені доходи, отримувалися фізичною особою до 23.05.2020, то сума таких доходів оподатковується військовим збором на загальних підставах.
Порядок оподаткування процентів визначено п. 170.4 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.4.1 якого податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування.
Згідно з п.п. 170.4.3 п. 176.4 ст. 170 Кодексу оподаткування процентів та дисконтних доходів, нарахованйх на користь фізичних осіб з будь-яких інших доходів, ніж ті, що зазначені у п.п. 170.4.1 п. 170.4 ст. 170 Кодексу, здійснюється у загальному порядку, встановленому Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Особливості оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170-1.2.9 якого податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець.
При застосуванні платникам податку норм п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 Кодексу податковий агент - професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об'єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів, (п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою до 23.05.2020 здійснювалися нарахування доходу у вигляді процентів, нарахованих на облігації внутрішніх або зовнішніх державних позик, емітованих Міністерством фінансів України, а також доходу у вигляді інвестиційного прибутку від операцій з цими паперами, то така юридична осрба зобов’язана виконати встановлені Кодексом функції податкового агента щодо нарахування, утримання, сплати військового збору до бюджету та подати податковий розрахунку за формою № 1ДФ у строки встановлені Кодексом.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |