X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.07.2020 р. № 3129/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба України, керуючись от. 52 Податкового кодексу України (далі- Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Юридична особа у своєму зверненні зазначила, що планує забезпечити своїх працівником мобільним зв'язком шляхом видання таким працівникам службової SІM-карти та просить повідомити щодо виникнення податкових наслідків у зазначеній ситуації.

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. !4 Кодексу дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. «а» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

Звертаємо увагу, що ця норма не містить посилань на те, що дохід у вигляді вартості користування послугами мобільного зв’язку з використання SІМ-картки юридичної особи, яке зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту), не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб. Зазначене лише вказує, що такі доходи не є додатковим благом.

Разом з тим Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі - Інструкція № 5), визначено перелік видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробіт ної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Згідно з п.п. 2.2.9 розділу ІІ Інструкції № 5 фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників послуг зв'язку та суми коштів на відшкодування їхньої оплати.

Відповідно до п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Крім того, зазначені доходи е об'єктом оподаткування військовим збором (п.п, 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку иа доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порідку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Враховуючи викладене, у разі якщо юридична особа забезпечує своїх працівників мобільним зв'язком, який оплачується такою особою за власний рахунок, то дохід у вигляді вартості користування послугами мобільного зв’язку включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків як заробітна плата з відповідним оподаткуванням.

Крім того, правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формуванні та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положенні (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, (п. 2 ст. 6 Закону № 996).

Таким чином, питанні обліку на балансі підприємства мобільного телефону відноситься до компетенції Міністерства фінансів України.

Зауважуємо, що на даний час розглядається питання стосовно необхідності узгодженні викладеної позиція з Міністерством фінансів України як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної політики з адміністрування податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.