X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.07.2020 р. № 3132/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та віськовим збором окремого виду доходу і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що планує нагородити військовослужбовців відомчою заохочувальною відзнакою «Вогнепальна зброя», а також просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо виникнення податкових зобов'язань в зазначеній ситуації.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу, згідно з п.п.162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податків є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Статтею 165. Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом , у тому числі (але не виключно) вартість державних нагород чи винагород від імені України, крім тих, що виплачуються коштами чи іншим майном (п.п. "б" п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Статтею Закону України від 16 березня 2000 року № 1549-ІІІ «Про державні нагороди України» встановлено перелік видів державних нагород, до якого не включено відомчу відзнаку «Вогнепальна зброя».

Разом з цим ст. 15 Закону України від 24 березня 1999 року № 551-XІV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Закон № 551) визначено, що до військовослужбовців застосовуються, зокрема відомчі заохочувальні відзнаки.

Відповідно до ст. 33 Закону № 551 33 Міністр оборони України, керівники інших центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування, нагороджують відомчими заохочувальними відзнаками «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя».

Це почесні відомчі заохочувальні відзнаки, якими нагороджуються військовослубовці за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини і громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть.

Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 19 листопада 2019 режу М 623затверджено Положення про відомчу відзнаку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України «Вогнепальна зброя».

Згідно з п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу),

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Також, вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

При цьому нормами п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу не передбачено застосування для військового збору коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Враховуючи викладене, оскільки дохід платника податків у вигляді вартості відомчої відзнаки «Вогнепальна зброя» не зазначений у переліку доходів, визначених ст. 165 Кодексу, то вартість зазначеної відзнаки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

При цьому вказана вартість також є об’єктом оподаткування військовим збором без застосування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі - Порядок).

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку, дохід у вигляді додаткового блага відображається податковим агентом у податковому роз рахунку ф.№ 1ДФ під ознакою доходу «126».

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.