Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України зерна пшениці, які здійснювалися у 2014 році, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, фізична особа – підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, зареєстрована платником ПДВ, здійснює господарську діяльність у сфері посередництва з продажу зерна вітчизняної озимої селекційної пшениці. У червні 2014 року платником було отримано від покупця попередню оплату (аванс) за зерно.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 197.21 статті 197 розділу V ПКУ у редакції, чинній з 01.01.2014, звільнялися від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД, крім постачання та вивезення в митному режимі експорту таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з ПДВ. Норми пункту 197.21 статті 197 розділу V ПКУ не застосовувалися до операцій з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД і такі операції оподатковувалися ПДВ у порядку, встановленому ПКУ.
З набранням чинності з 01.04.2014 Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», тимчасово, до 01.01.2015 дію пункту 197.21 статті 197 розділу V ПКУ було призупинено.
Одночасно, згідно з пунктом 151 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, який набув чинності з 01.04.2014, тимчасово до 31.12.2014 включно від оподаткування ПДВ звільнялися операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбавали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з ПДВ.
Операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, зазначених в абзаці першому пункту 151 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, звільнялися від оподаткування ПДВ, крім вивезення сільськогосподарськими підприємствами - виробниками таких зернових та технічних культур, вирощених на землях сільськогосподарського призначення, які перебувають у їх власності та/або постійному користуванні, та/або на орендованих землях, зареєстрованих належним чином відповідно до встановленого законом порядку, на дату такого експорту.
При формуванні податкового кредиту по придбаних та/або виготовлених необоротних активах, які одночасно використовувалися в оподатковуваних і неоподатковуваних ПДВ операціях, зазначених в абзацах першому та другому пункту 151 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, норми статті 199 розділу V ПКУ не застосовувалися, сплачені (нараховані) суми ПДВ по таких необоротних активах включалися до податкового кредиту.
Враховуючи викладене, у 2014 році операції з постачання на митній території України зернових культур та технічних культур звільнялися від оподаткування ПДВ, крім їх постачання сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств – виробників, а також Аграрним фондом у разі їх придбання з ПДВ, які підлягали оподаткуванню ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Таким чином, при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами ПКУ, які діяли на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією, тобто на дату настання «першої події».
Якщо у червні 2014 року на банківський рахунок платника податку, який здійснював господарську діяльність у сфері посередництва з продажу зерна вітчизняної озимої селекційної пшениці (код згідно з УКТ ЗЕД 1001), надійшла попередня оплата (аванс) за такі культури (або відбулося фактичне відвантаження таких культур), то така операція звільнялась від оподаткування ПДВ на підставі пункту 151 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, норми якого були чинними на момент здійснення такої операції (за виключенням випадків першого постачання таких культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбавали такі культури у сільськогосподарських підприємств – виробників).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані у ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |