Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання платних послуг, які надаються комунальними закладами охорони здоров'я та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Лікарня на підставі ліцензії та за договором, укладеним з Національною службою здоров’я України, надає населенню послуги з охорони здоров’я.
Відповідно до статті 3 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» заклад охорони здоров'я — юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Перелік закладів охорони Здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2002 № 385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 12.11.2002 за № 892/7180.
Правові основи оподаткувакня податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 Кодексу операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а»—«о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 зазначеної статті Кодексу).
Щодо оподаткування ПДВ платних медичних послуг з проведення досліджень, у тому числі бактеріологічних, консультацій лікаря, який надає спеціалізовану медичну допомогу, операцій штучного переривання вагітності
Отже, операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, звільняються від оподаткування ПДВ за винятком послуг, перерахованих у підпунктах «а»—«о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 Кодексу, які підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Оскільки операції з надання платних медичних послуг з проведення досліджень, у тому числі бактеріологічних, консультацій лікаря, який надає спеціалізовану медичну допомогу, операцій штучного переривання вагітності не включені до переліку послуг, що перелічені в абзацах «а»—«о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 Кодексу, то такі послуги, які надаються закладами охорони здоров'я, звільняються від оподаткування ПДВ.
Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з навчання відповідно до абзацу «н» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 Кодексу
Згідно з підпунктом «н» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 Кодексу навчання за заявками замовників на робочих місцях фахівців підприємств, установ, організацій в установах санітарно-епідеміологічної служби, державних науково-дослідних інститутах гігієнічного та епідеміологічного профілю, а також фахівців підприємств, установ, організацій, проведення санітарно-гігієнічних та бактеріологічних досліджень не звільняються від оподаткування ПДВ.
Водночас, відповідно до підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках. До таких послуг належать послуги, визначені у підпунктах «а»—«й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 Кодексу, зокрема — послуги з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти (підпункт «ґ» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 Кодексу).
Основні засади функціонування системи вищої освіти регулюються законами України від 05 вересня 2017 року № 2145-VІІІ «Про освіту» і від 01 липня 2014 року № 1556-VІІ «Про вищу освіту» (далі — Закон № 1556).
Підпунктом 7 пункту 1 статті 1 Закону № 1556 визначено, що заклад вищої освіти — це окремий вид установи, яка є юридичною особою приватного або публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність, забезпечує організацію освітнього процесу і здобуття особами вищої освіти, післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.
Освітня діяльність — це діяльність закладів вищої освіти, що провадиться з метою забезпечення здобуття вищої, післядипломної освіти і задоволення інших освітніх потреб здобувачів вищої освіти та інших осіб (підпункт 16 пункту 1 статті 1 Закону № 1556).
Таким чином, операції з надання послуг з навчання за заявками замовників на робочих місцях фахівців підприємств, установ, організацій в установах санітарно-епідеміологічної служби, державних науково-дослідних інститутах гігієнічного та епідеміологічного профілю, а також фахівців підприємств, установ, організацій, проведення санітарно-гігієнічних та бактеріологічних досліджень медичними закладами - комунальними некомерційними підприємствами, які не є навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання освітніх послуг, не звільняються від оподаткування ПДВ та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.
Відповідно до пункту 52.2, статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |