Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації та, керуючись ст 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Підприємство повідомило, що є платником єдиного податку третьої гр}пи, при провадженні господарської діяльності за кодом КВЕД 77.39 «Наданні в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.» використовує частину твердого дорожнього асфальтного покриття (замощення) земельної діляїки шляхом надання його у оренду.
Підприємство, посилаючись на отриману від ДПС консультацію, просять більш детально роз‘яснити, чи зобов’язано Підприємство в умовах наведених обставин нараховувати, сплачувати та подавати податкову звітність з земельн эго податку в контексті п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу.
Товариство не повідомило про наявність прав власності або користування земельною ділянкою, тверде дорожнє асфальтне покриття (замощення) якої надається у оренду.
Підприємство не надало до звернення копію договору оренди , у зв’язку з чим не можливо визначити об’єкт, що наданий у оренду - земельна ділянка (з поліпшенням у вигляді покриття) чи тільки тверде дорожнє асфальтне покригтя (замощення).
Згідно з реєстраційними даним ITC «Податковий блок» основним видом діяльності Підприємств є діяльність за кодом 68.20 КВЕД «Надання в орещу і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податі сів, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі - Закон № 466-ІХ) платники єдиного податку звільняються від обов’яжу нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в част яні земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльне сті (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
Для цілей оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, тверде дорожнє асфальтне покриття (замощення) не відноситься до об’єкту оподаткування.
Водночас, згідно з п. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим беp їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно з Національним стандартом № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 р. № 1442, земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, визначеними щодо неї правами, і розглядається як частина земної поверхні і (або) простір над та під нею висотою і глибиною, що необхідні для здійснення земельних поліпшень.
Земельне поліпшення - результати будь-яких заходів, що призводять до зміни якісних характеристик земельної ділянки та її вартості. До земельних поліпшень належать матеріальні об’єкти, розташовані у межах земельної діляв ш, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення, а також результати господарської діяльності або проведення певного виду робіт (зміна рельєфу, поліпшення ґрунтів, розміщення посівів, багаторічних насадже аь, інженерної інфраструктури тощо).
Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, затверджений і введений в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 № 507, визначає інженерні споруди як об’ємні, площинні або лінійні наземні, надземні ; бо підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та т. ін.
Отже, тверде дорожнє асфальтне покриття (замощення) є матеріальн ям об’єктом, розташованим у межах земельної ділянки, і розглядається як земельне поліпшення.
Враховуючи зазначене, надання у оренду частини твердого дорожнього асфальтного покриття (замощення) за своїм змістом є операцією з надання у оренду нерухомого майна, тому призводить до виникнення у Підприємства обов’язку з нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку.
Разом з цим слід зазначити, що платниками земельного податку є власни ки земельних ділянок та землекористувачі (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), у яких обов’язок сплати або право на звільнення від його сплати настає з дня виникневня прав власності або постійного користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства.
Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, а також враховуючи постанову Судової палати у господарських справах: Верховного Суду України від 30.11.2016 (у справі № 922/1008/15), постанови Верховного Суду України від 12.04.2017 (у справі № 922/5468/14), від 12.04.2017 (у справі №922/207/15), від 02.05.2018 (у справі № 925/549/17) можуть порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), псі використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |