Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює продаж населенню (кінцевим споживачам) лікарських засобів, включених до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі - Перелік № 224), за державними програмами, згідно з якими вартість таких лікарських засобів повністю або частково компенсується за рахунок бюджетних коштів (далі – державні програми).
Щодо питань 1 і 2
Роз’яснення щодо правомірності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з постачання товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, включених до Переліку № 224, в періоді дії пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, у тому числі у разі, якщо такі товари постачаються кінцевим споживачам за державними програмами, а їх вартість повністю або частково компенсується за рахунок бюджетних коштів, надано у податковій консультації від 05.06.2020, яка зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових консультацій за № 2322/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, на попереднє звернення платника податку від 30.04.2020 № 4/532 (вх. ДПС № 17341/6 від 05.05.2020). Такі роз’яснення відповідають чинному податковому законодавству.
Щодо питання 3
Стосовно порядку зменшення податкових зобов’язань, нарахованих в періоді дії пільги з оподаткування за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, повідомляємо.
Оскільки за державними програмами лікарські засоби постачаються кінцевим споживачам, а компенсація їх вартості повністю чи частково здійснюється за рахунок бюджетних коштів, то платнику податку необхідно визначитися з відповідним розпорядником бюджетних коштів щодо необхідності проведення перерахунку та можливості повернення такому розпоряднику бюджетних коштів платником податку коштів у розмірі зайво нарахованих сум ПДВ або зарахування таких сум в рахунок оплати вартості наступних поставок.
Слід зазначити, що згідно з пунктами 187.1, 187.7 статті 187, 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПКУ у разі постачання аптечною установою – платником податку кінцевому споживачеві - неплатнику ПДВ лікарських засобів, вартість який повністю компенсується за рахунок бюджетних коштів, податкова накладна складається такою аптечною установою (постачальником) – платником ПДВ на отримувача (покупця) – неплатника ПДВ на дату отримання таких бюджетних коштів на поточний рахунок постачальника.
Якщо вартість таких лікарських засобів частково оплачується кінцевим споживачем, а частково компенсується за рахунок бюджетних коштів, то постачальник – аптечна установа:
на частину вартості, що оплачується кінцевим споживачем, складає податкову накладну на неплатника ПДВ на дату такої оплати;
на частину вартості, що компенсується за рахунок бюджетних коштів, складає податкову накладну на неплатника ПДВ на дату отримання бюджетних коштів на свій поточний рахунок.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Таким чином, у разі, якщо платник податку – аптечна установа і розпорядник бюджетних коштів прийняли рішення про повернення такою аптечною установою розпоряднику бюджетних коштів зайво нарахованих за операціями з постачання за державними програмами лікарських засобів, включених до Переліку № 224, сум ПДВ, що були перераховані аптечній установі таким розпорядником бюджетних коштів в рахунок компенсації вартості таких лікарських засобів, або про зарахування таких сум ПДВ в рахунок оплати вартості наступних поставок, такий платник податку – аптечна установа повинен провести коригування податкових зобов’язань з ПДВ, що були ним нараховані на дату отримання таких бюджетних коштів.
При проведенні такого коригування платник податку – аптечна установа:
- на дату повернення сум податку розпоряднику бюджетних коштів (у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх поставок – на дату такого зарахування) повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224. Оскільки така податкова накладна була складена на неплатника ПДВ, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником. При цьому у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх постачань, на дату такого зарахування складається податкова накладна на операцію з постачання товарів за номенклатурою, визначеною договором щодо обсягу таких майбутніх постачань;
- повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ. Така податкова накладна складається на дату отримання бюджетних коштів на рахунок платника (тобто дати складання податкової накладної, складеної на операцію з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю ж операцію із зазначенням пільги з оподаткування, не повинні відрізнятися).
У податковій звітності з ПДВ платником податку відображається операція з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування ПДВ (як зазначалося вище, за такою операцією має бути складена податкова накладна без нарахування ПДВ). Податкові накладні, складені в періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та розрахунки коригування до таких податкових накладних, не підлягають відображенню в податковій звітності з ПДВ (операція з постачання товарів з Переліку № 224 в податковій декларації з ПДВ відображається виключно як звільнена від оподаткування ПДВ).
У разі, якщо платник податку при складанні податкової звітності з ПДВ за відповідні звітні періоди включив до такої звітності податкові накладні, складені у періоді дії пільги з оподаткування на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, то такий платник податку в порядку, визначеному пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, повинен подати до податкової звітності з ПДВ за такі звітні періоди уточнюючі розрахунки, на підставі яких зменшити податкові зобов’язання з ПДВ, нараховані за операцією з постачання товарів з Переліку № 224, та одночасно відобразити обсяги операцій, звільнених від оподаткування.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |