Державна податкова служба України розглянула звернення щодо проведення інвентаризації під час фактичної перевірю та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє
Щодо друкування та зберігання фіскальних звітних чеків («Z-звітів») (питання 1, 2 та 4).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265).
Відповідно до ст. 7 та 8 Закону № 265 розроблено, зокрема, порядок реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок РРО), порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахунки шх операцій (далі - Порядок КОРО), які затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі - Наказ № 547).
Пунктом 6 глави 4 розділу II Порядку КОРО встановлено, що використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:
наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.
Суб’єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних «Z-звітів») в паперовій або електрон тій формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу.
Збереження суб’єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних «Z-звітів») в паперовій або електронній формі здійснюється у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.
При цьому спосіб збереження суб’єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних «Z-звітів») в паперовій або електронній формі має забезпечити (у тому числі під час проведення перевірки) можливість візуального перегляду такого «Z-звіту» для підтвердження факту оприбуткування готівки та повноти обліку здійснених розрахункових операцій.
Дані наданих для перегляду «Z-звітів» в паперовій або електронній формі мають співпадати з даними електронних копій таких «Z-звітів», що містяться у фіскальній пам’яті РРО або на фіскальному сервері.
Пунктом 9 ст. З Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Враховуючи зазначене, зберігання роздрукованих фіскальних звітних чеків, у разі здійснення розрахункових операцій, забезпечується суб’єктом господарювання у зручний для нього спосіб.
Окремо зазначаємо, що діючими нормативно правовими актами не передбачено обов’язковість вклеювання «Z-звітів» КОРО але у разі ведення КОРО у відповідному розділі вносяться записи про облік руху готівки та сумах розрахунків.
Крім того, п. 12 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що затверджено постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 (далі - Положення № 148) визначено, що установа/підприємство на підставі цього Положення зобов’яз іне розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку).
Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства.
Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.
Установа/підприємство відповідно до вимог цього Положення зобов’язане визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберіга ння відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних «Z-звітів») у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечує ати візуальний перегляд щоденних «Z-звітів» представниками центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а також відповідальну за зберігання цих чеків особу.
Таким чином, суб’єкт господарювання самостійно визначає електронний формат, формат зберігання, який має забезпечувати візуальний nepeгляд щоденних «Z-звітів» представниками контролюючих органів.
Щодо застосування санкцій за порушення ведення КОРО (питання 3).
Відповідно до п. З ст. 17 Закону № 265 визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
п’ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - якщо у випадках, визначеі іих цим Законом, при здійсненні розрахункових операцій суб’єкт господарювання не використовує, використовує незареєстровані належним чином, порушує встановлений порядок використання або не зберігає протягом встановленого строку КОРО та/або розрахункові книжки.
Враховуючи наведений Вами приклад, суб’єкт господарювання при використанні РРО та зареєстрованій до неї КОРО має вести та заповнювати таку книгу, відповідно вимог визначених Наказом № 547.
У разі порушення порядку ведення до суб’єкта господарювання будуть застосовані штрафні (фінансові) санкції відповідно Закону № 265.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |