Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості складання зведеної податкової накладної за операціями з постачання послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є перевізником та здійснює регулярні міжнародні перевезення пасажирів і багажу. Квитки продаються пасажирам як на весь маршрут рейсу, так і з/до проміжних станцій за маршрутом слідування. При цьому продаж квитків фізичним особам (пасажирам) відбувається:
через агентів-посередників (автостанції). Агенти-посередники перераховують отримані від фізичних осіб (пасажирів) кошти на рахунок Товариства (перевізника);
безпосередньо Товариством кінцевим споживачам (не платникам ПДВ), які оплачують вартість квитків, шляхом перерахування коштів на рахунок Товариства (перевізника) через касу банку.
Відповідно до пункту 3 статті 1 Конвенції про міжнародні автомобільні перевезення пасажирів і багажу від 09 жовтня 1997 року, ратифікованої Законом України від 08 квітня 1999 року № 581-XIV (далі – Конвенція від 09.10.1997) пасажир – це фізична особа, яка на виконання договору перевезення, укладеного від його імені або ним самим, перевозиться за сплату або безоплатно перевізником;
перевізник – це юридична або фізична особа, яка здійснює міжнародні перевезення пасажирів і багажу та зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності згідно із законодавством держави місцезнаходження;
квиток – це документ, який посвідчує право пасажира на користування автобусом та засвідчує укладення договору перевезення між перевізником і пасажиром;
багаж – це речі, вантаж, що упаковані для відправлення транспортом і перевозяться окремо від пассажира.
Згідно з пунктом 2 статті 2 Конвенції від 09.10.2020 державні компетентні органи в галузі автомобільного транспорту розробляють єдині форми квитка, багажної квитанції та формуляру, що затверджуються державними компетентними органами в галузі транспорту держав, територіями яких здійснюється перевезення.
Статтею 5 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів і багажу (КАПП) від 01 березня 1973 року до якої приєдналася Україна згідно із Законом України від 15 грудня 2004 року № 2239-IV при перевезенні пасажирів перевізник зобов’язаний видати індивідуальний чи колективний квиток.
Тобто єдиним міжнародним перевізним документом при перевезенні автомобільним транспортом пасажирів може бути квиток на міжнародне перевезення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (підпункт «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ). При цьому для цілей застосування підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Отже, з урахуванням вищезазначеного, податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Відповідно до пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:
здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника);
виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Оскільки послуга із міжнародного перевезення пасажирів і багажу надається пасажиру безпосередньо перевізником, то проїзний документ (у тому числі квиток) є договором на перевезення, що укладається між пасажиром і відповідним перевізником, а отже не може бути об'єктом договору між іншими учасниками процесу продажу проїзних документів, та відповідно підставою ні для визначення податкових зобов'язань, ні для формування податкового кредиту в особи, яка лише надає послуги, пов'язані з продажем таких проїзних документів та перерахуванням коштів за них до перевізника.
Враховуючи викладене, за операцією з постачання послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу обов’язок щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ за нульовою ставкою, складання податкової накладної на отримувача (пасажира) таких послуг і реєстрації її в ЄРПН виникає у суб'єкта господарювання (платника ПДВ), який є безпосереднім перевізником (надає послуги із міжнародного перевезення пасажирів і багажу).
Щодо питань 1 - 3
У розглянутій ситуації за операціями з постачання послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу можливість складання зведеної податкової накладної у Товариства (перевізника) відсутня.
За такими операціями Товариство (перевізник) зобов’язане скласти податкові накладні у загальновстановленому порядку або має право складати податкові накладні за щоденними підсумками операцій (якщо податкові накладні не були складені на такі операції у загальновстановленому порядку).
При цьому податкова накладна за щоденними підсумками операцій складається на суму коштів, отриманих на поточний рахунок Товариства (перевізника) за день як від безпосередніх отримувачів (пасажирів) послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу, так і від агентів-посередників (коштів, отриманих від отримувачів (пасажирів) в якості оплати за послуги із міжнародного перевезення пасажирів і багажу, що надаються Товариством (перевізником).
Щодо питання 4
Штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, встановлено статтею 1201 розділу ІІ ПКУ.
У разі порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 розділу V ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі 2 відс. обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в ЄРПН, зокрема:
податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ.
У разі відсутності реєстрації в ЄРПН, зокрема податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 гривень.
Отже, якщо за операціями з постачання послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу були складені зведені податкові накладні замість належних у такому випадку податкових накладних, що повинні складатися у загальновстановленому порядку, або податкових накладних за щоденними підсумками операцій, то Товариство (перевізник) зобов’язано здійснити відповідні коригування (обнулення показників) та скласти на відповідні дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за такими операціями податкові накладні у загальновстановленому порядку або за щоденними підсумками операцій.
У випадку порушення строків реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, або відсутності їх реєстрації в ЄРПН до Товариства (перевізника) будуть застосовані штрафні санкції, встановлені статтею 1201 розділу ІІ ПКУ.
При цьому інформуємо, що протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |