X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.08.2020 р. № 3581/ІПК/04-36-04-01-16

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуло запит Товариства щодо застосувань положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПКУ), та керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є уповноваженим представником виробників медичного виробу марлі медичної вибіленої в рулоні «RAUDER» (тканина полотняного переплетення), код згідно УКТ ЗЕД 5208 21 10 00:

- SHAOXING YONGFENG SURGICAL DRESSING BLEACHING CO.,LTD;

- NINGBO HAISHU HAORUN MEDICAL DRESSING CO.,LTD;

- HAIAN MEDIGAUZE CO.,LTD

При цьому у зверненні порушуються питання щодо можливості застосування режиму, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, щодо звільнення від сплати ввізного мита та оподаткування ПДВ до операцій Товариства з ввезення на митну територію України даного медичного виробу.

Законом України від 30.03.2020 р. № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 р. XX "Перехідні положення" ПКУ (який був внесений попередньо Законом України від 17.03.2020 р. № 530-ІХ), а саме: тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), Необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі - Перелік № 224) (з урахуванням змін і доповнень, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі - Постанова № 271), яка прийнята на виконання саме пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

До переліку № 224 в розділі «Засоби індивідуального захисту» включено такий товар як «Марля медична» (код згідно з УКТ ЗЕД 3005 90 31 00)

При цьому згідно з примітками до Переліку № 224 основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені у Переліку № 224.

Для цілей Переліку № 224:

медичні вироби означають медичні вироби, активні медичні вироби у значенні, наведеному в Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3046), Технічному регламенті щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3047), Технічному регламенті щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 755 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 82, ст. 3048);

термін «засоби індивідуального захисту» вживається у значенні, наведеному в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), або Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 р. № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046).

Для віднесення товарів, зазначених у розділі «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинно бути подано:

декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у вказаних вище технічних регламентах; або

повідомлення Міністерства охорони здоров’я України про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій, здійснених у період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короно вірусної хвороби (COVID-19).

Враховуючи викладене, операції з ввезення товарів на митну територію України та/або операції з постачання товарів на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ за умови дотримання вимог, визначених у ПКУ та у примітках до Переліку № 224.
Головним критерієм для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ є включення таких товарів до Переліку № 224.

Слід зазначити, що такий режим звільнення від оподаткування ПДВ застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від статусу покупця таких товарів чи форми власності.

Разом з цим, оскільки згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково, а основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність товарів назвам товарів (медичного виробу, основного компонента), які зазначені у Переліку № 224, то у разі, якщо вказані у зверненні товари, а саме марля медична вибілена в рулоні «RAUDER» (тканина полотняного переплетення), код згідно УКТ ЗЕД 5208 21 10 00:

- SHAOXING YONGFENG SURGICAL DRESSING BLEACHING CO.,LTD;

- NINGBO HAISHU HAORUN MEDICAL DRESSING CO.,LTD;

- HAIAN MEDIGAUZE CO.,LTD

відповідають назвам товарів, зазначених у Переліку № 224 (наприклад, назві такого товару як «медична марля»), то операції з ввезення таких товарів на митну територію України та/або операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання інших вимог, визначених у ПКУ і у примітках до Переліку № 224).

Також повідомляємо, що статтею 52 розділу II ПКУ визначено порядок надання контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПКУ, індивідуальних податкових консультацій з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган.

Разом з цим, особливості оподаткування митом товарів, ввезених на митну територію України, визначається Митним кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VІ (далі - МКУ).

Статтею 21 глави З МКУ визначено, що за зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до МКУ покладено на митні органи (заінтересованих осіб), митні органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.

Консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи надаються митницями за місцем розташування підприємств (за місцем проживання або тимчасового перебування громадян) або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в усній, письмовій або, за бажанням заінтересованої особи, електронній формі у строк, що не перевищує ЗО календарних днів, наступних за днем отримання відповідного звернення. Консультації в письмовій формі надаються у вигляді рішень митних органів.

Отже, для отримання відповіді з питання оподаткування митом товарів, ввезених на митну територію України рекомендуємо Товариству звернутися запитом до відповідного митного органу.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).