X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.08.2020 р. № 3505/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення    щодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 розділу ПКУ, повідомляє.

Як викладено у зверненні, підприємство здійснює операції із ввезення на митну територію України та постачання  на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання) та використовує в своїй господарській діяльності пільгу з оподаткування, запроваджену пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів,  медичних  виробів  та/або  медичного обладнання),  необхідних  для

виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських   засобів,   медичних   виробів   та/або   медичного   обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року №224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року    № 271 (далі – Перелік № 224).

Щодо питання 1 та 2

Операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (як ввезених, так і вироблених на митній території України) товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), що включені до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від того, хто виробляє та закуповує таку продукцію.

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений нормами пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, застосовується:

– з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);

– з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Щодо питання 3

Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.

Дане правило повною мірою застосовується і до пільги із оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Таким чином, вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження цієї пільги, відповідно до змін, внесених Законом № 540 (тобто з 17 березня 2020 року).

Ця вимога законодавства застосовується незалежно від того чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, для отримувача товарів/послуг є податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН).

Отже, якщо платником податку до дати запровадження пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, було придбано з ПДВ товари, які надалі були включені до Переліку № 224, то платник податку за операціями з придбання таких товарів має право віднести суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, до податкового кредиту (за наявності зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).

При цьому якщо товари, за якими такі суми ПДВ включено до податкового кредиту, надалі постачаються без ПДВ у зв’язку із застосуванням пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або статті 199 Кодексу за такими товарами не нараховуються.

Якщо товари, включені до Переліку № 224, були придбані з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ таких товарів, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то суми ПДВ, сплачені у вартості таких товарів, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду (у тому числі у разі, якщо в порушення норм пункту 71 підрозділу 2 Розділу ХХ Кодексу надалі такі товари були поставлені з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ).

Податкові накладні, які були складені постачальниками з ПДВ за такими операціями, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положень пункту 71 підрозділу 2 Розділу ХХ Кодексу, а тому, як зазначалося вище, у цьому випадку постачальникам слід забезпечити проведення відповідних перерахунків.

Тому податкові зобов’язання з ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, підлягають коригуванню після повернення покупцям сплаченої ними суми ПДВ, або зарахування її в рахунок оплати майбутніх поставок.

Норми Кодексу не регулюють питання господарських відносин між суб’єктами господарської діяльності.

Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, та не регламентує питання оформлення первинних (бухгалтерських) документів, що складаються за господарськими операціями платників податків.

Щодо питання 4

Відповідно до абзацу другого пункту 1 розділу ІІ Закону України від 17.03.2020 № 530 - ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України), пункти 3, 4, 5 та 10 розділу І цього Закону діяли до 17 червня 2020 року.

Крім цього, як було зазначено вище, Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.

Таким чином, режим звільнення від оподаткування ПДВ визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується до останнього числа місяця, на який припадатиме визначена постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», дата завершення дії карантину.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.