X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.08.2020 р. № 3317/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодексу) розглянула щодо здійснення діяльності фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку другої групи, у т.ч. операції з платниками податків, що застосовують загальну систему оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Спрощена система оподаткуванні, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (о. 291.2 ст, 291 Кодексу).

Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам единого податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

 не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
 

обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогошнного каміння.

 Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

 матеріальній або нематеріальній формі, визначеній л. 2923 ст. 292 Кодексу (до суми доходу за звітний період включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, та вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

 При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті,страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Щодо здійснення фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку на другій групі виду діяльності за КВЕДом 46.39 (продаж, поставка товарів юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, зокрема державним підприємствам (органам), по договорам купіівлі-продажу, поставки, тощо дотримуючись обмежень по кількості працівників та обсягах доходу, визначених ст. 291 Кодексу

Враховуючи викладене, нормами Кодексу встановлено, що фізичні особи -підприємці - платники єдиного податку другої групи можуть надавати послуги лише населенню та платникам єдиного податку.

Оскільки державні організації (органи), які є неприбутковими, не є платниками единого податку, то фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку другої групи не мають право надавати послуги таким організаціям.

Разом з тим п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу не встановлено обмежень щодо продажу товарів фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку другої групи юридичним особам, які не є платниками єдиного податку.

Щодо здійснення фізичною особою підприємцем - платником єдиного податку на  другій групі видів діяльності за КВЕДами 01.46, 49.41, 56.29. 68.20 із платниками єдиного податку, дотримуючись обмежень по кількості працівників та обсягах доходу визначених  ст 291 Кодексу

Відповідно до норм п.п. 2 п. 291.4 ст.291 Кодексу платники єдиного податку, які відносяться до другої групи, мають право здійснювати виключно господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів і діяльність у сфері ресторанного господарства, а отже діяльність з розведення свиней, оренда не підпадає під дію зазначеної норми.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.