Державна податкова служба України, керуючись ст, 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа - підприємець - платник єдиного податку третьої групи повідомив у своєму зверненні, що здійснює діяльність за договором комісії.
Щодо включення до доходу фізичної особи -підприємця — платника єдиного податку третьої групи суми коштів, отриманих на підставі договору комісії
Особливості укладання договору комісії визначено главою 69 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Відповідно до ст. 1011 ЦКУ за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька нравочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
При ньому істотними умовами договору комісії, за якими комісіонер зобов’язується продати або купити майно, є умови про це майно та його ціну (ст. 1012 ЦКУ).
Частиною першою ст. 1013 ЦКУ передбачено, що комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядкує встановлених у договорі комісії.
Крім того, згідно з частиною першою ст. 1022 ЦКУ після вчиненні правочину за дорученням комітента комісіонер повинен надати комітентові звіт і передати йому все одержане за договором комісії.
Правові засади, застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Пунктом 292.4 ст. 292 Кодексу визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу (п. 296.1 ст. 296 Кодексу).
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої -третьої групи, які не € платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок № 579).
У графах 2-6 книги обліку доходів (обліку доходів та витрат) (далі - Книга) щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до п. 293.2 та п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 Кодексу, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (п. 6 Порядку № 579).
При цьому у графі 2 Книги зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги, а у графі 3 - сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати (п. 6 Порядку № 579).
Сума повернутих коштів, які відображаються у графі 3 Книги, враховується при визначенні скоригованої суми доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги (графа 4 Книги) та загальної суми доходу (графа 6 Книги або графа 7 Книги (для платників третьої групи, які є платниками податку на додану вартість).
Пунктом 5 Порядку № 579 визначено, шо записи у Книгах виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Дані Книг використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
Отже, з метою визначення граничного обсяіу доходу, перевищення якого є обов’язковою умовою для застосування зазначеною категорією платників реєстраторів розрахункових операцій, а також для застосування відповідною групою платників єдиного податку - фізичних осіб - підприємців на спрощеній системі оподаткування, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку, яка здійснює діяльність за договором комісії зобов’язана враховувати весь обсяг доходу, отриманий за таким договором як у готівковій, так і безготівковій формі, відповідно до даних, які мають відображатися у графі 2 Книги.
Водночас у податковій декларації платник єдиного податку зазначає суму отриманої винагороди комісіонера, яка мас відображатися у графах 6 або 7 Книги (для платників ПДВ третьої групи).
Щодо застосування реєстратора розрахункових операцій платниками єдиного податку третьої групи у разі перевищення доходу 1000000 грн. протягом календарного року
Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265), який є спеціальним законом.
Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Кодексу, заборонено.
Статтею 2 Закону №» 265 визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки- оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги),оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ-це документ встановленої форми та змісту (касовий чек,товарний чек, розрахункова квитанція, проїздний документ тощо), що підтверджуєфакт продажу (повернення) товарів , надання послуг, отримання (повернення)коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках , передбачених Законом № 265, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Статтею 3 Закону № 265 визначає. що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковвій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг,а такожоперації з приймання готівки для подальшого їїпереказу зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки( надання послуги) через
зареєстровані,опломбовані у встановленому порядку та переведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів,що підтверджують виконання розрахункових операцій;
видати особі, яка отриммує або повертає товар,отримує послугу або ввідмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням Інтернет,при отриманні товарів(послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Разом з тим, відповідно до п.296.10 ст.296 Кодексу реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку, зокрема третьої групи незалежно від обраного виду діяльності,обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.
У разі перевищення вкалендарному році обсягу доходу понад 1000000 грн.застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим.
Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складених побутових товарів, що підлягають гарантіййному ремонту,а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Враховуючи викладене, у разі перевищення доходу 1000000 грн. при реалізації товару за готівку фізична особа -підприємець-платник єдиного податку має видати споживачеві розрахунковий документ (касовий чек) на повну суму покупки.
Водночас, у разі здіснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку) застосування реєстратора розрахункових операцій єне обов'язковим.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індиввідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |