Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування окремих видів доходів і в межах компетенції повідомляє.
Товариство зазначило, що на підставі виконавчого листа, виданого Суворівським районним судом м. Одеса, отримав у власність нерухоме майно фізичної особи - боржника у вигляді об’єктів житлової нерухомості.
Враховуючи викладене, товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування зазначеної операції.
Щодо оподаткування операції з продажу об ’єктів нерухомого майна
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з абзацом другим п.п. 165.1.16 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики), за умови що таке майно було придбано за рахунок такого кредиту (позики).
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 154 Кодексу).
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна визначено ст. 172 Кодексу, відповідно до п. 172.8 якої для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.
Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об'єкт незавершеного будівництва таких об'єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 171 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.
Разом з тим дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст.167 Кодексу.
Дохід від продажу (обміну) об'єкта незавершеного будівництва оподатковується у порядку, визначеному цією статтею для об'єктів нерухомого майна (п. 172.2 ст. 172 Кодексу).
Таким чином, якщо фінансовою установою здійснюється звернення стягнення на заставне нерухоме майно фізичної особи (боржника), придбане нею за рахунок, отриманого у такій установі кредиту, на підставі рішення суду, яким передбачено реалізацію цього майна шляхом проведення прилюдних (електронних) торгів, та у разі набуття цією установою права власності на це майно, слід вважати, що фізична особа (боржник) відчужила (продала) таке майно фінансовій установі.
Дохід, отриманий внаслідок такого відчуження не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку - фізичної особи (боржника) відповідно до норм п.п. 165.1.16 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
У разі недотримання вимог п.п. 165.1.16 п. 165.1 ст. 165 Кодексу такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується з урахуванням ст. 172 Кодексу.
Тобто, якщо нерухоме майно, знаходилося у власності фізичної особи (боржника) більше трьох років, то дохід, отриманий такою особою від операції з нерухомим майном не оподатковується.
Разом з тим фінансова установа як особа, що має статус податкового агента відображає суму доходу, отриману фізичною особою (боржником) від операцій з нерухомим майном у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку ф. № 1ДФ.
Щодо визначення особи на яку покладається обов’язок перерахування (сплати) податку на доходи фізичних осіб до бюджету
Відповідно до п.п. «б» п. 172.5 п. 172 Кодексу сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власниі та та перехід права власності на таке майно.
Фізична особа зобов'язана відобразити доход від такого відчуження у річній податковій декларації.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |