Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення від про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування фізичною особою - підприємцем реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно із запитом фізична особа - підприємець платник єдиного податку другої групи (далі - Підприємець) здійснює торгівлю іграшками, як через мережу їнтернет доставкою «Новою Поштою», так і при особистій зустрічі з покупцями.
1. Чи вважатиметься порушенням отримання за декларування доход) 4 (дір рс)9 ірн, за 2020 рік, якщо дохід наростаючим підсумком понад 1 500 000 грн. виник під час чинності останньої редакції ст. 294 Кодексу? Який у 2020 році верхній поріг доходу у 2020 році для фізичної особи - підприємця другої групи єдиного податку?
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)», який набрав чинності 02 квітня 2020 року, внесено зміни, зокрема, до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) щодо збільшення граничних обсягів доходу, які надають право суб'єктам господарювання застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності річного обсягу доходу.
Згідно з п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої ірупи, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв;
не використовують прашо найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 5 000 000 грн, (до 01.04.2020 - 1500 000 гривень).
Наслідки перевищення граничних обсягів доходу для платника єдиного податку відповідної групи, у разі коли таке перевищення відбувається протягом календарного року, визначені п. 293.8 ст. 293 Кодексу, зокрема, обов'язок до суми перевищення застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відс., перехід на сплату Інших податків, обрання іншої групи платника єдиного податку.
Підпунктом 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу встановлено, що за умови дотримання платником единого податку вимог, встановлених Кодексу для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату единого податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Отже, фізичні особи - підприємці платники єдиного податку другої групи, які:
в І кварталі 2020 року перевищили граничний обсяг доходу, що надає їм право перебувати в обраній групі пла ї вика єдиного податку (1,5 млн. грн.) повинні згідно з п. 293.8 ст. 293 Кодексу до суми перевищення застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відс., перейти на сплату інших податків або обрати іншу групу платника єдиного податку за умови дотримання вимог глави 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Кодексу (в редакції до 02.04.2020);
в І кварталі 2020 року не перевищили граничні обсяги доходу, що надають їм право перебувати платником єдиного податку другої групи (1,5 млн. грн.) мають право перебувати в обраній групі платника єдиного податку, або відповідно до п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу за власним бажанням змінити групу платника єдиного податку.
При цьому такі платники єдиного податку з 02.04.2020 дотримуються нових річних граничних обсягів доходів - 5 млн. грн. для платників єдиного податку другої групи.
2. Готівковою чи безготівковою операцією є ініціювання покупцем переказу коштів на поточний банківський рахунок Підприємця через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі - ПКТС) та через мобільний додаток Приват24, Ощад24, Укрсіб онлайн тощо)? Чи потрібно Підприємцю при таких способах розрахунків застосовувати РРО?
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України, зокрема, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 (далі - Положения № 148).
Відповідно до п. 10. розділу ІІ Положення № 148 розрахунки суб’єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських установ для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання аюо фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
Водночас, Законом України від 06 липня 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (наданні послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції і готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Разом з тим пунктом 12 статті 9 Закону № 265 визначено , що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються 9оптова тогівля тощо).
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону України від 03 вересня 2015 № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі - Закон № 675) розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Згідно з роз'ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082 квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою електронного платіжного засобу (далі - ЕПЗ), не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переуказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, при здійсненні виключно безготівкової форми оплати (шляхом переказу крштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок черех установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку) застосування РРО є не обов'язковим.
Також, якщо місце здійснення розрахунків визначити неможливо, то у такому випадку застосуцвання РРО є необов'язковим.
При безпосередньому отриманні споживачем товарів чи послуг, зокрема, замовлених та сплачених через мережу Інтернет Підприємець зобов'язаний застосувати РРО на загальних підставах та забезпечити видачу чеку РРО в місці отримання споживачем товарів (послуг).
3. Чи потрібно Підприємцю застосувати РРО у разі відправки товару покупцю «Новою Поштою» накладеним платежем і оплатою через суміжну з «Новою Поштою» фінансовою компанією, яка у разі придбання покупцем товару здійснює банківський переказ коштів з його банківської картки чи отриманої від нього готівки на банківський рахунок Підприємця? Чи є вказаний спосіб розрахунку для Підприємця готівковим чи безготівковим?
У зазначеному випадку відділення «Нової Пошти» відповідно до Закону № 265 буде місцем, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги).
У такому випадку оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала опдату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3 статті 13 Закону № 675).
Також підприємцю необхідно забезпечити видачу покупцю разом з товаром, чеку РРО, в місці отримання товару.
Згідно пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |