Державна податкова служба України розглянула зверненнящодо коригування фінансового результату до оподаткування при безоплатному перерахуванні коштів благодійному фонду з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах повноважень повідомляє.
За інформацією, наданою платником, товариством (Благодійником) у 2020 році було переведено кошти благодійному фонду – неприбутковій організації, що внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, на реалізацію Благодійного соціального проекту, спрямованого на запобігання подальшого поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів пандеміїкороновірусної хвороби (COVID-19) в Україні (закупівля та доставка літаком лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання з Китайської народної республіки для подальшої передачі медичним закладам України).
Підставою для надання благодійної допомоги є листи-звернення благодійному фонду. Після завершення благодійного проєкту організація надала звіт про використання отриманих благодійних внесків за цільовим призначенням.
У платника виникли питання:
чи достатньо товариству (Благодійнику) зазначених документів для отримання пільги, передбаченої п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу;
чи відповідає умовам п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу вартість супроводжуючих послуг з розмитнення та транспортування лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 5 липня 2012 року № 5073-VI«Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073) благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
При цьому бенефіціар - це набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073; благодійник - дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073 (ст. 6 Закону № 5073).
Відповідно до абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Згідно з п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу визначено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшуєтьсяна суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Вимоги цього підпункту не поширюються на сплату банком обов'язкових зборів відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а також на сплату платниками податку інших платежів, здійснення яких є обов'язковою умовою для проведення професійної діяльності відповідно до законодавства України.
Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, товарів, за умови, що:
1) такі товари на день укладення договору про їх закупівлю були включені до Переліку лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та
2) такі товари були придбані особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я.
Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, товарів, за умови, що такі товари були придбані за кошти грантів (субгрантів) для виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні відповідно до закону;
Відповідно до п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у 2020 році коригування, встановлені абзацом першим п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів, реагентів для лабораторних досліджень; медичних виробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень, патологоанатомічних відділень тощо, засобів особистої гігієни, продуктів харчування та/або товарів за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) громадським об'єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, та/або іншим центральним органам виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, та/або особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, та/або закладам охорони здоров'я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, протягом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Враховуючи зазначене, у разі добровільного перерахування платником податку на прибуток коштів благодійним організаціям в рамках реалізації заходів по запобіганню поширення на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)протягом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, такий платник податку не здійснює коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до вимогп.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.
Що стосується документального оформлення понесених витрат надавачем благодійної допомоги, то відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Отже витрати, понесені надавачем благодійної допомоги, повинні бути підтверджені належним чином оформленими первинними документами.
Щодо визначення вартості лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання для застосування п. 511 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, то з урахуванням п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об’єктаоподаткування податком на прибуток платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності стосовно доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Отже питання формування вартості закуплених за рахунок наданої товариством благодійної допомоги та доставлених благодійною організацією лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання, а також супроводжувальних послуг з їх розмитнення та транспортування в рамках реалізації соціального проєкту, спрямованого на запобігання подальшого поширення на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та підтвердження таких операцій первинними документами належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |