X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.08.2020 р. № 3605/ІПК/99-00-07-05-03-06


Державна податкова служба України розглянула запит Товариства щодо надання податкової консультації з питань застосування та в порядку статті 52 Податкового кодексу україни (далі- Кодекс) повідомляє.

Відповідно до листа, Товариство здійснює діяльність у сфері ресторанного бізнесу та має ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Які коди УКТ ЗЕд потрібно зазначати при складанні податкових накладних на продаж підакцизних товарів з  03.07.2020: старі (версії 2012 року)чи нові, які вказані в Перехідних таблицях версії 2017 року, якщо залишки таких товарів були придбані до 03.07.2020?

Які коди УКТ ЗЕд потрібно програмувати в РРО при продажу підакцизних товарів з 01.08.2020: старі(версії 2012 року) чи нові, які вказані в Перехідних таблицях версії 2017 року,якщо залишки таких товарів були придбані до 03.07.2020?

Чи буде вважатися порушенням порядку використання КОРО з притагненням до відповідальності у вигляді фінансових санкцій згідно з пунктом 3 статті 17 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг» у розмірі 850 грн зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій формі шляхом підклеювання в КОРО та щоденне занесення інформації про рух готівки та суми розрахунків згідно з фіскальними звітними чеками до КОРО?

Як накладаються штрафи згідно з пунктами З і 7 стані 17 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 850 грн та 5 100 грн відповідно: єдиний за всі виявлені при перевірці порушення чи за кожне порушення окремо?

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом, Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі. громадського харчування та послуг» (далі- Закон №265),постановою Правління Національного банку України від 27.12.2017 №148   «Про затвердженні Положення про ведення касових операцій у національній валюті В Україні(далі-Положення № 148)та Порядком реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 за № 918/29048(далі- Порядок КОРО).

Відповідно до статті 1 Закону України від04.06.2020 №674-ІХ «Про Митний тариф України»(далі-Закон № 674),який набрав чинності 03.07.2020, митний тариф україни є невід'ємною частиною Закону №674 та містить перелік ставок загальодержавного податку -ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) ,складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Коди товарів згідно з УКТ ЗЕД(версії 2017 року), затверджені Законом №674. застосовуються, починаючи з 03.07.2020 року.

Окремі позиції кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2017 року), визначених у митному тариф України, встановленому Законом № 674, відрізняються від тих кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2012 року), які були зазначені у митному тарифі України , встановленому Законом україни від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про Митний тариф України», чинному до 02.07.2020(включно).

Наказом Державної митної служби України від 01.07.2020 № 234 було затверджено Перехідні таблиці від УКТ ЗЕД версії 2012 року до УКТ ЗЕД версії 2017 року, які є довідковим матеріалом для зручнішого використання УКТ ЗЕД (версії 2017 року).

Правила складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187 і 201 розділу V Кодексу.

 Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим у Міністерстві фінансів України 26.01.2016 за №137/28267 зі змінами.

Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній визначеного у підпунктах «а»-«й» пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу.

Зокрема, одним із таких реквізитів є код товару згідно з УКТ ЗЕД (підпункт«і» пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).

Згідно з пунктом 11 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів і наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій(далі- програмні РРО) з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Пунктами 3 та7 статті17 Закону № 265 встановлена відповідальність Суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону№ 265 ,зокрема:

п'ятьдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн)-якщо у випадках,визначених цим Законом. при здійсненні розрахункових операцій суб'єкт господарюванняне не використовує, використовує незареєстровані належним чином, порушує встановлений порядок використання або не зберігає протягом встановленого строку книги обліку розрахунковихоперацій та/або розрахункові книжки(пункт3 статті 17 Закону № 265);

триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(5 100 грн)- у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмних РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД , ціни товару та обліку його кількості.

Пунктом 11 розділу ІІ Положення № 148 визначено порядок оприбуткування суб'єктами господарювання готівкових коштів.

Так, відповдно до пункту 11 розділу ІІ Положення № 148 готівка,що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Готівка,що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/ підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків(щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу україни і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками/ електронними фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку(КОРО- у разі її використання на період виходу з ладу РРо чи відключення електро енергії).

Установа/підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленними підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/ підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденного створення засобами програмних РРО у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків та подання їх до фіскального сервера засобами телекомунікацій. а також напрвлення створених програмними РРО електронних розрахункових документів та повідомлень для їх реєстрації і довгостроквого зберігання до фіскального сервера.

Оприбуткуванням готівки в касах суб'єктів господарювання . які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосуванняРРО,є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

 Пунктом 6 розділу 4 «Порядок ведення книг обліку розрахункових операцій» Порядку  КОРО визначено, що  суб'єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків( щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронный формі протагом строку. визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу.

Збереження суб'єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків(щоденних z-звітів) в паперовій та/або електронній формі здійснюється у будь -який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.

При цьому спосіб збереження суб'єктом господарювання щоденних фіскальних чеків (щоденних Z-звітів) в паперові та/або електронній формі має забезпечити ( у тому числі під час проведення перевірки) можливість візуального пергляду такого Z-звіту для підтвердження факту оприбуткування факту оприбуткування готівки та повноти обліку здійснених розрахункових операцій.

Дані наданих для перегляду Z-звітів в паперовій та/або електронній формі мають співпадати з даними електронних копій таких Z-звітів, що містяться у фіскальній пам’яті РРО та/або  на фіскальному сервері контролюючого органу.

З урахуванням зазначеного та наведених Товариством прикладів повідомляємо таке.

Питання 1.

Починаючи з 03.07.2020, при здійснення операцій з постачання товарів на митній території України, графа 3.1 (код «товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної має заповнюватися з урахуванням таких особливостей:

у разі здійснення операції з постачання товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України до 02.07.2020. (включно), у графі 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної зазначається код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2012 року), що був вказаний у митній декларації, оформленій при його ввезенні на митну територію України або у податковій накладній, отриманій від постачальника при придбанні такого товару;

у разі здійснення операції з постачання товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України, починаючи з 03.07.2020. у графі З.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б податкової накладної зазначається код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2017 року), що визначений у митному тарифі України, встановленому Законом № 674;

у разі здійснення операції з постачання одночасно товару, придбаного на митній території України або ввезеного на митну територію України як до 02.07.2020(включно), так і, починаючи з 03.07.2020, а саме з однаковим найменуванням, але з різними кодами згідно з УКТ ЗЕД, у розділі Б податкової накладної заповнюються два окремі рядки,зокрема у графі 3.1 (код товару згідно з УКТ ЗЕД) яких зазначається:

в одному-код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД(версії 2012 року),придбаного/ввезеного до 02.07.2020(включно);
 

В другому -код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2017 року), придбаного/ввезеного до 03.07.2020 (включно).

Якщо , починаючи з 03.07.2020, відбувається зміна кількості або вартості товарів, поставлених до вказаної дати, то у графі 4.1(код товару згідно з УКТ ЗЕД) розділу Б розрахунку коригування до податкової накладної, що була попередньо складена за операцією з постачання таких товарв, платнику податку на додану вартість(постачальнику) слід зазначити код відповвідного товару згідно з УКТ ЗЕД (версії 2012), вказаний у податковій накладній, що коригується.

Питання 2.

При продажу підакцизних товарів Товариство зобов'язане проводити розрахункові операції через РРО/ програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування  найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг)та обліку їх кількості .

При цьому, згідно  з УКТ ЗЕД зазначається код товарної підкатегорії , чинний на дату здійснення розрахункової операції, тобто на дату проведення розрахунків.

Питання 3.

Наразі чинним законодавством не встановлено заборони щодо зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій формі шляхом підклеювання в КОРО та щоденного занесення інформації про рух готівки та суми розрахунків згідно з фіскальними звітними чеками до КОРО.

Разом з цим, у разі здійснення (або не здійснення) зазначених дій,Товариство зобов'язане виконати вимоги Полаження № 148 та Порядку КОРО в частині оприбуткування отриманих готівкових коштів і збереження відповідної інформації, а самє:  

у разі використання РРО - забезпечити зберігання щоденних фіскальних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі (у будь -який зручний для Товариства) та не заборонений чинним законодавством спосіб протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і Занесенням інформації згідно з фіскальними звітними чеками/ електронними фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку(КОРО- у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії);

у разі використання програмних РРО - забезпечити щоденне створення засобами програмних РРО у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків та подання їх до фіскальногосервера засобами телекомунікацій для реєстрації і довгострокового зберігання.

Питання 4.

Оскільки факт порушення встановлює лише у ході перевірки суб'єкта господарювання, то незалежно від кількості виявлених під час перевірки порушень(вчинених до перевірки) застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

850 грн- за не використання, використання незареєстрованих належним чином, порушення встановленого строку книг обліку розрахункових операцій та/або розрахункових книжок;

5100грн- за проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО без використання режиму попереднього програмцвання найменування кожного підакцизного товару( із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД ),ціни товару та обліку його кількості.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуатися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.