Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у звернені, платник податку здійснює імпорт та постачання на митній території України медичних виробів, зокрема, медичних масок, шприців, рукавичок, тощо.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі – Закон № 540) викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року № 271 (далі – Перелік № 224).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
– з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);
– з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.
До розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224, включено назви товарів, зокрема, медична маска (код згідно УКТ ЗЕД 6307 90 98 00), рукавички медичні (код згідно УКТ ЗЕД 3926 20 00 00, 4015), шприц (код згідно УКТ ЗЕД 9018 31) з моменту його затвердження (як в редакції до внесення змін Постановою № 271, так і в редакції після внесення таких змін).
Отже, операції з постачання на митній території України після 17 березня 2020 року раніше ввезених товарів, що включені до Переліку № 224, звільняються від оподаткування незалежно від того, коли відбулося їх ввезення на митну територію України – до 17 березня 2020 року чи після такої дати.
Щодо питання 1
Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом № 540-ІХ (до 2 квітня 2020 року).
При проведені такого коригування платник податку – постачальник повинен:
скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку №224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) отримувачем (покупцем) товарів;
скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.
Розрахунки коригування до податкових накладних, складених з 17 березня 2020 року на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, складаються на дату повернення сум податку покупцям, а у разі зарахування таких сум податку в рахунок майбутніх поставок – на дату такого зарахування.
Податкова накладна, яка складається разом з розрахунком коригування на заміну податкової накладної, що була складена з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, складається на дату здійснення першої події. Тобто, дати складання податкової накладної, складеної з 17 березня 2020 року на операцію з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю ж операцію із зазначенням пільги з оподаткування, не повинні відрізнятися.
Щодо питання 2
Як зазначено у зверненні, платником податку після 17 березня 2020 року було ввезено на митну територію України у митному режиму імпорту медичні товари (медичні маски, шприці, рукавички тощо), які включено до Переліку № 224, та при такому ввезенні сплачено ПДВ за відповідними ставками.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовуються до операцій з ввезення на митну територію України та/або постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, що здійснюються в період, починаючи з 17 березня 2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину.
Згідно з пунктом 3 статті 54 Митного кодексу України (далі – МКУ) за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів контролюючий орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 МКУ.
Відповідно до положень частин першої, сьомої статті 269 МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходiв i зборiв вiдомостi, зазначенi в митнiй декларацiї, можуть бути змiненi або митна декларацiя може бути вiдкликана. Порядок внесення змін до митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі – МД), їх відкликання та визнання недійсними визначено у Положенні про митні декларації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від
21 травня 2012 року № 450 (далі – Положення 450).
Для отримання більш детальної відповіді з питання сплати ПДВ чи застосуванні пільги з ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України ДПС рекомендує платнику звернутися із запитом до відповідного митного органу.
Щодо питання 3, 4
Операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (як ввезених, так і вироблених на митній території України) товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), що включені до Переліку № 224, звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від того, хто закуповує таку продукцію. Постачальником (виробником, імпортером) товарів, що включені до Переліку № 224, може бути будь-який суб’єкт господарювання, юридична або фізична особа.
Постачання зазначених товарів також може здійснюватися і за трьохсторонніми договорами, в яких отримувачем товарів буде, наприклад, медичний заклад, а особою, яка здійснює оплату – благодійний фонд, будь-який інший суб’єкт господарювання чи фізична особа.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексом, застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, від виробника чи імпортера до кінцевого споживача.
Якщо товари, включені до Переліку № 224, були придбані з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ таких товарів, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то суми ПДВ, сплачені у вартості таких товарів, не можуть бути включені до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду (у тому числі у разі, якщо в порушення норм пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу надалі такі товари були поставлені з ПДВ у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ).
Враховуючи викладене, операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), включених до Переліку № 224, у тому числі раніше виготовлених чи придбаних на митній території України або ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту, звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271, – з 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія вказаного вище карантину, незалежно від дати їх виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України: до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |