X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2020 р. № 3716/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство, яке обрало спрощену систему оподаткування, поінформувало, що є користувачем земельної ділянки, договір оренди якої станом на дату звернення на підставі рішення Київської міської ради щодо передачі цієї ділянки Товариству не укладений. Відомості про формування такої ділянки до Державного земельного кадастру внесені, зокрема, кадастровий номер, площа, цільове призначення, проте не проведено державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі (ст. 202 Земельного кодексу України).

На вказаній земельній ділянці розташована нежитлова будівля, що є у власності Товариства, основний вид діяльності якого по КВЕД 68.20.

Товариство, посилаючись на Закон України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон), яким внесено зміни до підпункту 4 пункту 297.1 статі 297 Кодексу, запитує про обов’язок сплати з 01.07.2020 земельного податку за земельну ділянку до дати укладання і державної реєстрації договору оренди на вказану ділянку.

Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею у двох формах: земельного податку, який сплачується власниками земельних ділянок і постійними користувачами земельних ділянок та орендної плати, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самоврядування, який реалізує свої владні повноваження на відповідній території, на якій розташована земельна ділянка, що використовується без правовстановлюючих документів, керуючись нормами статті 377 Цивільного кодексу України, статей 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, має право порушити питання про компенсацію завданої шкоди (статей 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Слід зазначити, що платники єдиного податку першої-третьої груп відповідно до підпункту 4 пункту 297.1 статі 297 Кодексу звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).

У разі оформлення Товариством відповідного права на земельну ділянку під нежитловою будівлею, відповідно до підпункту 4 пункту 297.1 статі 297 Кодексу у нього виникнуть обов’язки по нарахуванню податкового зобов’язання та подання податкової декларації з плати за землю.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).