Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку формування податкового кредиту за податковими накладними, що були складені та зареєстровані в ЄРПН за касовим методом згідно з статтею 44 розділу ХХ Податкового Кодексу України (далі – ПКУ), у разі не погодження покупця з зазначених у них ціною та обсягом придбаного, та керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у запиті, Товариство є постачальником електричної енергії кінцевим споживачам, а саме, установам бюджетної сфери та промисловим підприємствам, згідно договорів постачання електричної енергії. Для виконання своїх обов’язків за договорами постачання електричної енергії кінцевим споживачам, Товариством укладено з Постачальником договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку двосторонніх договорів (далі – Договір).
Договором визначено, що ціна на електричну енергію, яка підлягає продажу, та загальний обсяг поставки Договору визначається Додатком №1 (Щомісячна угода). Купівля – продаж електричної енергії у квітні 2020 року здійснювалась відповідно до узгоджених та підписаних Товариством Щомісячних угод (додано перелік), що є Додатком №1 до Договору.
У вказаному Додатку №1 закріплено принцип визначення ціни постачання одиниці виміру електричної енергії виходячи з середньозваженої ціни, що склалася за підсумками торгів на відповідну добу з застосуванням коригуючого коефіцієнту.
Постачальником надано Товариству Акт приймання-передачі електричної енергії за квітень 2020 року з зазначенням ціни, яка, на думку Товариства, суперечить умовам Договору. Зазначений акт Товариством підписаний не був у зв’язку з розбіжністю щодо розрахункової ціни постачання одиниці виміру
електричної енергії. Товариством була направлена Постачальнику письмова відмова у підписанні вказаного акту з додаванням власного акту приймання-передачі електричної енергії за квітень 2020 року, складеного, на думку Товариства, відповідно до умов Договору.
Протягом квітня 2020 року Товариством перераховано постачальнику грошові кошти в рахунок сплати за електричну енергію. На суму отриманої у квітні 2020 року оплати Постачальником за касовим методом була складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна у встановлений ПКУ термін. Ціна постачання у податковій накладній Постачальником зазначена згідно акту приймання-передачі електричної енергії за квітень 2020 року, що був надісланий Товариству Постачальником.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміну «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення;
електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до
1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року.
У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Касовий метод - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. При цьому податкова накладка, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою дія нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг (підпункт «е» пункту 201.1 статті 201 ПКУ);
ціна постачання без урахування податку (підпункт «є» пункту 201.1 статті 201 ПКУ);
ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; (підпункт «ж» пункту 201.1 статті 201 ПКУ);
загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; (підпункт «з» пункту 201.1 статті 201 ПКУ).
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних в електронному вигляді.
Враховуючи зазначене, у разі, якщо податкова накладна складена постачальником, який застосовує касовий метод, на дату надходження коштів, та обсяг постачання за такою податковою накладною відповідає сумі отриманих коштів, обов'язкові реквізити, перелічені у підпунктах «а»-«з» пункту 201.1 статті 201 ПКУ відповідають даним первинних документів постачальника, то незгода покупця з ціною зазначеною у такій податковій накладній та у первинних документах, що є підставою для її складання, не може бути єдиною причиною неприйняття податкової накладної у електронному вигляді та невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною.
При цьому, у разі зміни ціни товарів, що були поставлені платник податків - постачальник зобов’язаний скласти розрахунок коригуваннядо податкової накладної, що була складена за операцією з постачання товарів.
Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ передбачено, що у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, встановлених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ, покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Форма заяви про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д8) (додаток 8) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (зі змінами та доповненнями).
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 ПКУ, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
При цьому подання додатка 8 до декларації не є підставою для формування податкового кредиту покупцем товарів/послуг.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |