Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ операцій, звільнених від оподаткування, і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює операції з виготовлення (друку на папері) книжок та дитячих книжкових видань та користується відповідними пільгами з оподаткування ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197.1 ПКУ встановлено, що звільняються від оподаткування операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 21 у складі податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) подаються передбачені Порядком № 21 додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації).
Щодо порядку відображення коригування обсягів операцій, які звільнені від оподаткування, у податковій звітності з ПДВ
Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 декларації вказуються обсяги операцій з:
— постачання товарів/послуг, які відповідно до статті 196 ПКУ включені до переліку операцій, що не є об’єктом оподаткування;
— постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 ПКУ;
— постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод).
У рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій, які звільнені від оподаткування (розділ V ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)).
Слід зауважити, що такі обсяги зазначаються з урахуванням коригувань, здійснених за такими операціями.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д6) (додаток 6).
Додаток 6 (Д 6) заповнюється в розрізі операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Відомості про суми податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному розділом V1 Порядку № 21, зазначаються у таблиці 2 Додатку 6 (Д 6) за операціями, звільненими від оподаткування податком відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг (пункт 2 розділу V1 Порядку № 21).
Таблиця 2 Додатку 6 (Д 6) заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
У графі 5 таблиці 2 зазначається обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг з урахуванням коригувань за такими операціями. Згідно з приміткою до таблиці 2 Додатку 6 (Д 6) значення графи 5 рядка «Усього» переноситься до рядків 5 та 5.1 декларації.
Таким чином, обсяги операцій, які звільнені від оподаткування, з урахуванням коригувань, здійснених у звітному періоді за операціями, звільненими від оподаткування, зазначаються у рядку 5.1 декларації та входять, у тому числі, до складу обсягів операцій, зазначених у рядку 5 декларації.
При заповненні рядка 5 декларації платник податку повинен подати Додаток 6 (Д6) до декларації, в якому обсяги операцій, які звільнені від оподаткування, з урахуванням коригувань, здійснених за такими операціями, мають бути деталізовані у графі 5 таблиці 2.
Значення графи 5 рядка "Усього" таблиці 2 Додатку 6 (Д6) повинно відповідати значенню рядка 5.1 декларації, яке включається, у тому числі, до рядка 5 декларації.
Щодо відображення показників таблиці 2 Додатку 6 (Д 6) у декларації
Як зазначено у зверненні, платником податку в одному звітному (податковому) періоді отримано попередню оплату за операціями, звільненими від оподаткування, а в наступному звітному (податковому) періоді було придбано товари/послуги для використання в таких неоподатковуваних операціях.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 9 розділу ІІ Порядку № 21 декларація подається платником за звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ.
Таблиця 2 (Д6) (додаток 6) заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
У графі 5 таблиці 2 Додатку 6 (Д 6) відображаються обсяги звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що були здійснені у поточному звітному періоді (у звітному періоді, за який подається декларація).
У графі 6 таблиці 2 Додатку 6 (Д 6) відображаються обсяги операцій з придбання товарів/послуг, які придбані за ставкою 20 відс. у поточному та попередніх звітних (податкових) періодах, які у поточному звітному (податковому) періоді використані в пільгових операціях з постачання товарів/послуг.
Таким чином, операція з постачання товарів/послуг, яка звільнена від оподаткування, відображається у податковій звітності з ПДВ (у рядках 5 та 5.1 декларації та у графі 5 таблиці 2 Додатку 6 (Д 6)) за той звітний (податковий) період, у якому відбулася «перша подія» за такою операцією (у випадку, описаному у зверненні, – у звітному (податковому) періоді, в якому було отримано попередню оплату), незалежно від того, в якому звітному (податковому) періоді було придбано товари/послуги, призначені для використання у звільненій від оподаткування ПДВ операції.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |