X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2020 р. № 3703/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування касового методу податкового обліку ПДВ та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку надає послуги з водопостачання та водовідведення населенню, бюджетним установам – платникам ПДВ та неплатникам ПДВ, фізичним особам – підприємцям – неплатникам ПДВ та юридичним особам – платникам ПДВ, а також асенізаційні послуги населенню та послуги з оренди житлового приміщення.

Застосування касового методу податкового обліку з ПДВ для певних категорій платників податку передбачено пунктом 187.10 статті 187 та пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX  ПКУ.

Відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПКУ платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з  метою подальшого  їх перерахування  продавцям таких

товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату

виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов’язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Відповідно до статті 5 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 01 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пунктах 187.1 статті 187 та у п. 198.2 ст. 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 01 січня 2022 року.

У разі якщо операції, визначені у  пункті 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

покупцям – платникам податку – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;

покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Для цілей пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Згідно з підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ касовий метод для цілей оподаткування ПДВ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Щодо порядку застосування касового методу

Оскільки платник податку надає послуги з водопостачання та водовідведення, за операціями з постачання яких згідно з пунктом 187.10 статті 187 ПКУ та пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ податкові зобов'язання визначаються за касовим методом, то за такими операціями (незалежно від категорії споживачів, яким постачаються такі послуги) платник податку визначає податкові зобов’язання на дату зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) або на дату отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг).

Щодо складання зведених податкових накладних

Платник ПДВ, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов’язань відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, має право складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні:

на кожного платника податку, з яким постачання має безперервний або ритмічний характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;

на постачання особам, не зареєстрованим платниками податку, з урахуванням усієї суми коштів, отриманих від таких осіб протягом місяця.

Щодо порядку визначення податкових зобов’язань за операціями з постачання послуг з оренди житлового приміщення та асенізаційних послуг

За операціями з постачання послуг з оренди житлових приміщень податкові зобов’язання визначаються в загальному порядку за правилом «першої події», визначеним пунктом 187.1 статті 187 ПКУ.

Стосовно операцій з постачання асенізаційних послуг слід зазначити, що якщо такі послуги належать до переліку послуг, передбачених  пунктом 187.10 статті 187 ПКУ, та постачаються категоріям споживачів, визначеним цим пунктом, то за операціями з їх постачання податкові зобов’язання визначаються за касовим методом. В іншому випадку до таких операцій застосовуються загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.