X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2020 р. № 3694/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з надання субпідрядником (резидентом України) генпідряднику (резиденту України) послуг з виконання комплексу робіт з капітального ремонту динамічного обладнання розміщеного за межами митної території України, і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі  ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між резидентом України (далі – Підрядник) та нерезидентом (далі – Замовник) укладений договір на виконання комплексу робіт з капітального ремонту динамічного обладнання, яке знаходиться за межами митної території України. З метою виконання вказаного договору Підрядником укладений договір субпідряду з іншим резидентом України (далі – Субпідрядник) для виконання робіт з ремонту обладнання на митній території Замовника.

Відносини підряду регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі  ЦКУ).

Так, відповідно до статті 837 ЦКУ за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником – як замовник (пункт 1 статті 838 ЦКУ).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності, (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, зазначених у підпункті 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. До таких послуг, зокрема належать послуги із виконання ремонтних робіт і послуг із переробки сировини, а також інших робіт і послуг, що пов'язані з рухомим майном.

Водночас місцем постачання послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

До таких послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, належать, зокрема:

в) консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем;

г) надання персоналу, у тому числі якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця.

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання зазначених у зверненні послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання та категорії послуг, що постачаються.

З інформації, вказаної у зверненні, неможливо встановити всі обставини, необхідні для однозначної ідентифікації правовідносин.

Так, у зверненні відсутня інформація щодо:

– договірних відносин між Підрядником та Субпідрядником;

– порядку розрахунків між Замовником та Підрядником і Підрядником та Субпідрядником;

– вид робіт з ремонту обладнання або послуг, які Субпідрядник надає Підряднику на території Замовника, а саме – консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні, надання персоналу;

– інших суттєвих умов господарських операцій, що не дає змоги встановити та проаналізувати всі обставини та наслідки таких операцій.

Тому, надання конкретної відповіді щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг Субпідрядника Підряднику можливе лише після отримання повної та достовірної інформації щодо суті здійснюваних платником податку операцій.

Крім цього зазначаємо, що класифікація видів господарської діяльності платника податку не відноситься до компетенції ДПС, а тому у разі виникнення необхідності визначення належності зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).