X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2020 р. № 3693/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей застосування нульової ставки ПДВ до операцій з постачання паливно-мастильних матеріалів (далі – ПММ) для заправки повітряних суден та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, підприємством укладено контракти на постачання авіаційного палива для заправки повітряних суден нерезидентів на умовах як попередньої оплати, так і оплати по факту заправки.

Повітряні судна нерезидентів здійснюють як міжнародні перевезення, так і внутрішні рейси.

Відповідно до пункту 48 статті 4 Митного кодексу України припаси:

а) товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажів (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чи ні;

б) товари, необхідні для експлуатації і технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування та у пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі пально-мастильні матеріали), крім запасних частин та устаткування, які знаходяться у транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території;

в) товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території.

Заправка та забезпечення повітряних суден нерезидентів, що виконують міжнародні рейси, здійснюється відповідно ПММ та бортовим харчуванням, напоями; навігаційними послугами із забезпечення польоту українською територією, в тому числі транзитного польоту;

- навігаційними послугами, пов'язаними з посадкою-зльотом на аеродромах України; наземним обслуговуванням літаків;

- наданням послуг персоналу з обслуговування повітряних суден;

- послугами в українських аеропортах з обслуговування пасажирів міжнародних рейсів тощо.

Відповідно до статей 228 та 229 МКУ Міністерство фінансів України наказом від 30.05.2012 № 626 затвердив Порядок митного оформлення та контролю за переміщенням припасів, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.06.2012 за № 999/21311 (далі – Порядок № 626).

Пунктом 2.1 Порядку № 626 зазначено, що митні органи здійснюють митне оформлення та контроль за припасами, що постачаються на транспортні засоби комерційного призначення, експлуатантом яких є нерезидент.

Згідно з пунктом 2.3 Порядку № 626 для пропуску припасів на транспортний засіб комерційного призначення посадовій особі митного органу агентом, тобто особою, яка здійснює постачання ПММ та інших припасів на транспортний засіб нерезидента (пункт 1.2 Порядку № 626), подається товаросупровідний документ (рахунок або інший документ, що визначає вартість ПММ та інших припасів, а також містить інформацію про їх найменування та кількість).

Посадова особа митного органу перевіряє надані документи, звіряє дані про ПММ та інші припаси (кількість, вартість, найменування тощо), що зазначені в поданих документах, з фактичними даними; за наявності встановлених МКУ підстав проводить їх митний огляд.

Після завершення митного контролю ПММ та інших припасів посадова особа митного органу проставляє відбиток особистої номерної печатки на рахунку чи іншому документі, що визначає вартість ПММ та інших припасів, що є підставою для завантаження цих припасів на транспортний засіб комерційного призначення.

Відповідно до пункту 2.4 Порядку № 626 адміністрація транспортного засобу комерційного призначення (експлуатант - нерезидент) перевіряє доставлені на судно товари, підписує рахунок або інший документ, що визначає вартість припасів, і скріплює його відбитком печатки (за наявності).

Декларування агентом експорту припасів проводиться у строк, визначений частиною першою статті 229 МКУ, шляхом подання митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа та рахунків або інших документів, що визначають вартість припасів, підписаних адміністрацією транспортного засобу комерційного призначення, скріплених відбитками печатки адміністрації транспортного засобу комерційного призначення (за наявності) та особистої номерної печатки посадової особи митного органу (пункту 2.5 Порядку № 626).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом «б» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 ПКУ встановлено нульову ставку ПДВ для заправки або забезпечення повітряних суден, що виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату.

Щодо питання 1

Датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до підпункту «б» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 ПКУ при здійсненні операцій із заправки або забезпечення повітряних суден, що виконують міжнародні рейси, є дата завершення митного контролю ПММ та інших припасів, яка засвідчується поданням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа та рахунків або інших документів, що визначають вартість припасів, підписаних адміністрацією транспортного засобу комерційного призначення, скріплених відбитками печатки адміністрації транспортного засобу комерційного призначення (за наявності) та особистої номерної печатки посадової особи митного органу.

Щодо питання 2 та 3

Відповідно до пункту 10 постанови Правління Національного банку України від 10.12.2019 № 148 «Про деякі питання встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та внесення зміни до Класифікатора іноземних валют та банківських металів» (далі – Постанова № 148) офіційний курс гривні до іноземних валют та облікова ціна банківських металів, зазначені в підпунктах 1 та 3 пункту 5 розділу II Постанови № 148, починають діяти наступного робочого дня після дня встановлення та/або розрахунку.

Офіційний курс гривні до іноземних валют та облікова ціна банківських металів, установлений/розрахована:

1) на останній робочий день тижня або на передсвятковий день, діють протягом наступних вихідних або святкових днів;

2) в останній робочий день тижня або в передсвятковий день, починають діяти в перший робочий день наступного тижня або в перший післясвятковий робочий день.

Офіційний курс гривні до іноземних валют, зазначених у підпункті 2 пункту 5 розділу II Постанови № 148, установлюється в останній робочий день місяця та починає діяти з першого числа наступного календарного місяця і діє до кінця цього місяця.

На дату виникнення податкового зобов’язання платник ПДВ (подання належним чином оформленої митної декларації) – експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день.

Щодо питання 4

Згідно із підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Місцем постачання послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання відповідно до підпункту «в» підпункту 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 ПКУ, є місце фактичного постачання послуг.

Відповідно до підпункту 186.1.1 пункту 186.1 статті 186 ПКУ, якщо постачання товарів здійснюється для споживання на борту морських та повітряних суден або у поїздах на ділянці пасажирського перевезення, що здійснюється в межах митної території України, місцем постачання вважається пункт відправлення пасажирського транспортного засобу.

Таким чином, операція з постачання ПММ на повітряні судна авіакомпаній-нерезидентів, які здійснюють перевезення пасажирів та вантажів в межах митної території України, є об'єктом оподаткування ПДВ і підлягає оподаткуванню за основною ставкою.

Правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ встановлені статтею 187 ПКУ.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Таким чином, при отриманні попередньої оплати за ПММ для виконання міжнародних рейсів, яку авіакомпанія - нерезидент здійснює на користь резидента, постачальник не визначає податкових зобов’язань до того моменту, коли не буде фактично здійснено постачання авіаційного палива для заправки повітряних суден нерезидентів.

У випадку, якщо попередня оплата, отримана від авіаперевізника – нерезидента в рахунок оплати вартості ПММ для виконання міжнародних рейсів, зараховується в оплату вартості ПММ для виконання внутрішніх рейсів, то на дату зміни напрямку використання попередньої оплати платник податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20% та скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.