X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.09.2020 р. № 3745/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операції з постачання товарів нерезиденту за межами митної території та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник здійснює операції з придбання товарів у нерезидента за межами митної території без їх фактичного ввезення на митну територію України та постачання іншому нерезиденту без їх фактичного вивезення.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Щодо питання 1

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України.

З метою оподаткування ПДВ податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України (далі – МКУ).

Згідно з підпунктом «а» пункту 186.1 статті 186 місцем постачання товарів є фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання.

Згідно зі статтею 74 МКУ, імпорт – митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень.

Відповідно до статті 82 МКУ експорт (остаточне вивезення) – це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.

Виходячи з вищевикладеного, оскільки операції з постачання товарів нерезиденту здійснюються за межами митної території України, а самі товари фактично не ввозяться на митну територію України та не вивозяться, то за даними операціями у резидента не виникає об'єкта оподаткування ПДВ.

Щодо питання 2

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Відповідно до підпункту 3 пункту 3 та підпункту 1 пункту 4 розділу V Порядку № 21 обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ, вказуються у рядку 2 податкової декларації з ПДВ, а обсяги ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів  у рядках 11.1 та/або 11.2 податкової декларації з ПДВ.

Таким чином, у разі якщо фактичним місцем придбання та постачання товарів, які фактично не ввозились на митну територію України, є територія, що знаходиться за межами митної території України, то операція резидента з придбання товарів у нерезидента за межами митної території України та операції з постачання нерезиденту таких товарів за межами митної території України у податковій декларації з ПДВ не відображаються.

Щодо питання 3

Положеннями ПКУ не передбачено оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів в залежності від країни походження цих товарів.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.