Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо сплати земельного податку (далі – Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку та власником окремої будівлі, розташованої на земельній ділянці, щодо якої у Товариства відсутні правовстановлюючі документи.
Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства та на п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу у редакції Закону України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон) щодо звільнення платників єдиного податку від сплати Податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку)), запитує про наявність у нього з 01 липня 2020 року (дата набрання чинності Закону) обов’язку із справляння Податку за земельну ділянку щодо якої не оформлено відповідне право (далі – Ділянка), у тому числі якщо Товариство надає в оренду окрему будівлю або її частину в оренду, порядок обчислення та підстави для нарахування Податку.
Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.
Орган місцевого самоврядування, який реалізує свої владні повноваження на відповідній території, на якій розташована земельна ділянка, що використовується без правовстановлюючих документів, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, має право порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Враховуючи зазначене, Товариству як власнику будівлі, розташованої на несформованій Ділянці, доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням Ділянки щодо оформлення речових прав на таку Ділянку.
У разі набуття Товариством права власності на Ділянку та надання її та/або будівлі (її частини), що знаходиться на Ділянці, в оренду, звільнення передбачене п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу з 01.07.2020 не поширюватиметься на всю земельну ділянку.
Підставою для нарахування Податку є дані державного земельного кадастру.
У разі подання платником Податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата Податку здійснюється на підставі поданих платником Податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об’єкт оподаткування (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |