Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ, складання зведеної податкової накладної та подання декларації з акцизного податку і повідомляє таке.
У зверненні ТОВ запитує:
1. Чи має право Товариство згідно п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ на визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом стосовно операцій з продажу електричної енергії виробленої з альтернативних джерел, здійснення яких припадатиме на звітні періоди до 01 січня 2020 року?
2. Чи може Товариство при отриманні оплати за електроенергію від гарантованого покупця не рідше двох разів на місяць складати зведену податкову накладну не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, відповідно до п.44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ?
3. Чи зобов’язане Товариство подати декларацію з акцизного податку, враховуючи те, що операція з продажу електричної енергії виробленої з відновлювальних джерел енергії, не підлягає оподаткуванню акцизним податком згідно п.пп.213.2.8 п.213.2 ст.213ПКУ?
Щодо питання № 1,2
Застосування касового методу податкового обліку з ПДВ для певних категорій платників податку передбачено пунктом 187.10 статті 187 розділу V та пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, до 01 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пунктом 187.1 статті 187 та пункту 198.2 статті 198 розділу V кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 01 січня 2022 року.
У разі якщо операції, визначені пункті 44 підрозділу 2 розділу II XX Кодексу, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.
Для цілей пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Таким чином, виробники електроенергії з альтернативних джерел за операціями постачання електричної енергії до 1 січня 2022 року, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Отже, протягом звітного (податкового) періоду платники ПДВ, які застосовують касовий метод визначення податкових зобов'язань відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, мають право складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні:
на кожного платника податку, з яким постачання має безперервний або ритмічний характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.
Щодо питання № 3
Статтею 8 Закону України від 13.04.2017 року № 2019 «Про ринок електричної енергії» визначено, зокрема, що господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу проводиться на ринку електичної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.
Відповідно до ст.66 Закону № 2019 купівлю-продаж електричної енергії за двохстороніми договорами здійснюють, зокрема, виробники, електропостачальники, а також гарантований покупець та споживачі.
В умовах дії нового ринку електричної енергії, Товариство є платником акцизного податку відповідно до пп.212.1.1 п. 212.1 ст.212 Кодексу, як особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України.
Реалізація електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлювальних джерел енергії відносяться до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню (пп.213.2.8. п.213.2 ст.213 Кодексу).
Відповідно до п. 223.2 ст. 223 Кодексу декларацію з акцизного податку за затвердженою формою контролюючому органу за місцем реєстрації, подають платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу.
Звертаємо увагу, що п.49.2¹ ст.49 Кодексу платники, визначені пп.212.1.15 п.212.1 ст.212 Кодексу, а також платники,які мають діючі (у тому числі призупинені) ліценції на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений Кодексом звітній період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Таким чином, ТОВ повинно подавати декларацію акцизного податку за кожний звітній період, незалежно від того, чи проводило воно господарську діяльність у звітому періоді, оскільки є платником акцизного податку відповідно до пп.212.1.1 п.212.1 ст. 212 Кодексу, та провадить діяльність на ринку електроенергії, яка ліцензується.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |