Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості ведення електронної книги ОРО та в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Відповідно до запиту підприємство здійснює роздрібну торгівлю лікарських засобів через власну мережу аптек (структурних підрозділів). Роздрібна торгівля в структурних підрозділах (аптеках) здійснюється з використанням реєстраторів розрахункових операцій з відповідним відображенням суми отриманих грошових коштів у книзі обліку розрахункових операцій на підставі роздрукованих щоденних фіскальних звітних чеків (Z-звітів).
Підприємство звернулось з проханням надати відповідь на наступні питання:
1.Чи є така можливість переходу на електронну КОРО?
2.Якщо так, то які ризики будемо мати?
3.Згідно законодавства ми повинні використовувати розрахункові книжки та записувати їх в КОРО при поломці РРО або відключення електроенергії. Якщо вести електронну книгу, які будуть наші дії?
4. Чи діє наразі пункт 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148, про оприбуткування готівки в касах підприємства, які мають готівкові розрахунки з використанням РРО та КОРО без ведення касової книги є облік готівки в повній мірі її фактичних надходжень згідно Х та Z звітів та вклеювання їх в КОРО? І за невиконання цієї умови готівка буде визнана не оприбуткованою та передбачена відповідальність у вигляді штрафу п’ятикратного розміру не оприбуткованої суми згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій
(далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).
Відповідно до статті 7 та 8 Закону N 265 розроблено, зокрема, порядок реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок РРО), порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій (далі - Порядок КОРО), які затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за N 918/29048 (далі - Наказ N 547).
Відповідно пункту 1 розділу ІІ Порядку КОРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім суб'єктів господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі - книги ОРО).
Суб'єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, у разі необхідності та за власним бажанням можуть:
- зареєструвати книги ОРО у порядку та строки, визначені пунктами 7, 8 цієї глави;
- скасувати реєстрацію книги ОРО та припинити її застосування.
З метою спрощення процедури реєстрації та застосування РРО та КОРО наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2018 N 773, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.09.2018 за N 1106/32558 (далі - Наказ N 773), внесено зміни, зокрема, до Порядку РРО та Порядку КОРО.
Наказом N 773 внесено зміни до Порядку КОРО, зокрема, до пункту 6 глави 4 розділу II, згідно з якими скасовано обов'язок суб'єкта господарювання, що використовує КОРО на РРО, підклеювати фіскальні звітні чеки до відповідних сторінок КОРО. В той же час заборони на відображення та вклеювання фіскальних звітних чеків в КОРО в законодавстві немає, а у додатку 1 до Порядку КОРО залишено розділ 1 «Облік руху готівки та сум розрахунків».
Згідно пункту 6 глави 4 розділу ІІ Порядку КОРО використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО та у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.
Також, встановлено, що суб’єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу. Місце зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій формі у діючому законодавстві не визначено, тому суб’єкт господарювання самостійно визначає це місце.
Окремо зазначаємо, ведення електронної книги ОРО чинним законодавством України не передбачено.
Згідно пункту 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії).
Установа/підприємство самостійно визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі. Тому підприємство може розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів, де визначити місце зберігання щоденних Z-звітів книгу ОРО.
Крім того, зазначаємо, що Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 втратив чинність 23.06.2019 згідно з Указом Президента України від 20.06.2019 року N 418/2019.
Крім того, на запит про надання індивідуальної податкової консультації повідомляємо, що у відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |