X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.08.2020 р. № 3325/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми моральної шкоди, яка виплачується за рішенням суду і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, шо працівник товариства написав заяву про утримання із заробітної плати на користь неповнолітніх дітей моральну шкоду в розмірі 270 грн, щомісячно до повноліття.

 До заяви додав копію рішення суду, де вказано що йому необхідно сплатити 9720 грн, моральної шкоди.

Таким чином платних податків просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сум моральної шкоди, які виплачуються опікуну на користь малолітніх дітей.

Статтею 129 1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення е обов’язковим до виконанні.

Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку ї розмірах, встановлених законом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1 ст.162 якого платником податку є,зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст,163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п 164.1 ст.164 Кодексу базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового року.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, з урахуванням змін внесених Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесения змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» включається дохід у вигляді відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеномурішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом(п.п.164.2.14 п.164.2 ст.164 Кодексу).

Також вказаний дохід є об'єктом опдаткування військовим збором (п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Нарахування,утримання та плата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб  та військового збору до буджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку. зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст.167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., встановлену  в п.п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу(п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 Кодексу).

Водночас, відповідно до п.п.1.7 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи , що згідно з розділом ІV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Відповідно до п 18.2 ст.18 Кодексу податковий агент прирівнюється до платників податку і має права та виконує обов'язки, встановлені Кодексом для платників податків.

Враховуючи викладене,у разі якщо виплата немайнової(моральної) шкоди за рішенням суду здійснюється податковим агентом шляхом вирахування цієїшкоди з заробітної плати працівника за заявою на користь фізичної особи- платника податків, то сума такої шкоди не включається до загального місячного 9річного) оподатковуваного доходу платника податку в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового0 року, або в розмірі, визначеному законом.

Разом з тим , якщо розмір зазначеного доходу перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

При цьому юридична особа зобов'язана виконати встановлені Кодексом функції податкового агента щодо нарахування , утримання, сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету та подаання податкового розрахунку за ф.№ 1ДФ у строки встановлені Кодексом.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків,якому надано таку консультацію.