X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.08.2020 р. № 3647/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба - України на звернення товариства на отримання індивідуальної податкової консультації щодо сплати земельного податку (далі - Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про наявність у власності нерухомого майна (нежилі приміщення), що фактично становить частину будівлі, розташованої на земельній ділянці, правовстановлкйочі документи на яку Товариством не оформлені, а відомості про формування такої дідянки не внесені до Державного земельного кадастру.

Товариство повідомляє, що починаючи з 2014 року «помилково щомісячно подавало до контролюючого органу податкові декларації із розрахунком на всю земельну ділянку» та здійснювало сплату Податку.

Товариство, посилаючись на встановлення п. 287.1 ст. 287 Кодексу моменту виникнення обов’язку із справляння плати за землю з дня набуття права власності або права-користування земельною ділянкою, запитує:

(1) про наявний обв’язок у Товариства подавати звітність та сплачувати Податок за зазначену земельну ділянку;

(2) чи має право Товариство за відсутністю витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі, здійснювати розрахунок пропорційної площі земельної ділянки, яка відноситься до прибудинкової території;

(3) про порядок повернення Товариству помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань.

Питання 1. Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 №602.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням йорм, земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самойрядування, який реалізує свої владні повноваження на відповідній території, на якій розташована земельна ділянка, що використовується без правовстановлюючих документів, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, має право порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

 Враховуючи зазначене,Товариству доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки, на якій розташований комплекс будівель, щодо оформлення речових прав на таку земельну ділянку.

У разі оформлення Товариством відповідного права на земельну ділянку під комплексом будівель, у нього виникнуть обов’язки по нарахуванню податкового зобов’язання та подання податкової декларації з плати за землю.

Питання 2. Відповідно до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Кодексу базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації,визначеного відповідно до порядку, встановленого ст. 289 Кодексу.

Платник плати за землю має використовувати для обчислення своїх податкових зобов’язань нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка з підстав, визначених законодавством внесена державним кадастровим реєстратором у відомості Державного земельного кадастру для кожної окремої земельної ділянки.

Питання 3. Умови повернення помилково та/або наміру сплачених грошових зобов’язань унормовано ст. 43 Кодексу.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).