X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.09.2020 р. № 3956/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо термінів складання та реєстрації в  Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)  розрахунку коригування до податкової накладної та коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту на підставі такого розрахунку коригування  і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку  28.03.2017 було отримано попередню оплату (аванс) за товари та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну. У зв’язку з припиненням договірних зобов’язань 27.03.2020 постачальником було повернуто кошти покупцю та складено відповідний розрахунок коригування, який був зареєстрований в ЄРПН в цей же день.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ. 

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).

Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 192.3 статті 192 ПКУ).

Щодо питання 1

Загальний термін позовної давності встановлено статтями 257 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та 102 ПКУ тривалістю у три роки (1095 календарних днів). При цьому нормами ПКУ не передбачено виключень щодо визначення терміну позовної давності при реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних.

Таким чином,  розрахунок коригування до податкової накладної може бути зареєстрований в ЄРПН не пізніше 1095 календарного дня з дати складання такої податкової накладної.

Щодо питання 2

У ситуації, описаній у зверненні, розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати, зареєстрований  в  ЄРПН,  є  підставою  для   зменшення   постачальником   суми   податкових

зобов'язань, зазначених у такій податковій накладній. При цьому податковий кредит покупця має бути відкоригований у звітному (податковому) періоді, в якому йому було повернуто кошти, незалежно від факту реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування.

В описаній у зверненні ситуації коригування податкових зобов'язань постачальника на підставі  зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування та податкового кредиту покупця відображаються в податковій звітності з ПДВ за березень 2020 року.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.