Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює виробництво та постачання на митній території України засобів індивідуального захисту, зокрема це: комбінезони з поліуретановим покриттям (за кодом згідно УКТ ЗЕД 6203 19 90 00), комбінезони ПУНС (за кодом згідно УКТ ЗЕД 6210 20 00 00), бахіли на полімерній підошві (за кодом згідно УКТ ЗЕД 6404 19 90 00), черевики білі з текстильним верхом (за кодом згідно УКТ ЗЕД 6405 20 99 00).
Продукція підприємства сертифікована та має оцінку відповідності, а саме, сертифікат на відповідність "Технічному регламенту засобів індивідуального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761, та відповідність ДСТУ ENISO13688:2016 "Одяг захисний. Загальні вимоги".
Разом з тим, у зверненні платником вказано, що він не має дозвільних документів та сертифікатів на виробництво продукції для запобігання поширенню COVID-19, а також коди УКТ ЗЕД зазначеної продукції не співпадають з кодами, зазначеними у перелікутоварів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування податком на додану
вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою КабінетуМіністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року№ 271 (далі – Перелік № 224, Постанова № 271).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуваннямвнесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарськихзасобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території Українитоварів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
– з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку № 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою № 271);
– з 15 квітня 2020 року до операційз постачаннявсіхтоварнихпозицій, включених до Переліку № 224, в тому числі з урахуванням Постанови № 271.
Операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Для цілей Переліку № 224 термін "засоби індивідуального захисту" вживається у значенні, наведеному в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), або Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 р. № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046).
До розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224 включено засоби індивідуального захисту,зокрема:
костюм біологічного захисту/комбінезон (за кодом згідно з УКТЗЕД 3926 20 00 00,4818 50 00 00,6210 10 92 00,6210 10 98 00);
бахіли одноразові (за кодом згідно з УКТЗЕД 3926 20 00 00).
Головний критерій для застосування режиму звільнення від оподаткування, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, – включення товару до Переліку № 224.
Згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно УКТ ЗЕД наводяться довідково, основною підставою для звільненнявідоподаткування ПДВ, щоввозяться на митнутериторію України, є відповідність таких товарівназві товару (медичноговиробу, основного компонента), міжнародномунепатентованомунайменуванню (назві) лікарськогозасобу, якізазначені у Переліку№ 224.
Операції з постачання товарів, що не включені до Переліку № 224, оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність товарів назвам товарів (медичного виробу, основного компонента), які зазначено у Переліку № 224, а тому у разі, якщо вказані у зверненні товари, а саме комбінезони з поліуретановим покриттям, комбінезони ПУНС табахіли на полімерній підошві, черевики білі з текстильним верхом, відповідають назвам товарів, зазначених у Переліку № 224 (наприклад назві таких товарів, як "Костюм біологічного захисту/комбінезон" та "бахіли одноразові"), то операції з постачання їх на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у ПКУ і у примітках до Переліку № 224).
Щодо відповідності назв товарів, вказаних у зверненні, назвам товарів (медичних виробів), зазначених у Переліку № 224, ДПС рекомендує отримати висновоку Міністерства охорони здоров’я України.
Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку №224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася "перша подія") з дати запровадження пільги з оподаткування
Податкові накладні, які були складені постачальниками з ПДВ за такими операціями, вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) положень пункту 71 підрозділу 2 Розділу ХХ Кодексу, а тому постачальникам слід забезпечити проведення відповідних перерахунків.
В той же час, якщо платником постачались товари з Переліку № 224, але такі товари не відповідають вимогам, визначеним Переліком № 224, то вищезазначені перерахунки не здійснюються.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексуіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |