Державна податкова служба України розглянула звернення щодо підтвердження здійснення господарської операції первинними документами та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до наданої в запиті інформації, між товариством та ОСББ, що є неприбутковою організацією, укладений договір щодо розміщення телекомунікаційного обладнання на конструктивних елементах будівель та спорудах для надання телекомунікаційних послуг мешканцям будинку. За розміщення обладнання товариство щоквартально сплачує на рахунок ОСББ 150 грн. При цьому, ОСББ відмовляється надавати первинні документи (акти) в підтвердження здійснення господарської операції, мотивуючи це тим, що неприбуткові підприємства не повинні надавати документи, оскільки не надають такі послуги. У зв’язку з викладеним вище, у товариства виникло питання: чи зобов’язана юридична особа ОСББ, яка є неприбутковою організацією, надавати первинні документи в підтвердження здійснення господарської операції.
Підпунктом 44.1 ст. 44 Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Підпунктом 2 ст. 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) встановлено, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Підпунктом 1 ст. 9 Закону № 996 передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо (п. 2 ст. 9 Закону № 966).
Відповідно до абзацу дев’ятого п. 46.2 ст. 46 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та річну фінансову звітність. Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого цього пункту, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід’ємною частиною.
Отже, неприбуткові установи та організації, визначені п. 133.4 ст. 133 Кодексу, повинні подавати до контролюючих органів разом із звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації фінансову звітність, оскільки вона подається як додаток до звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та є його невід’ємною частиною.
Таким чином, неприбуткова організація повинна вести бухгалтерський облік та здійснювати облік всіх господарських операцій на основі первинних документів і надавати первинні документи контрагентам в підтвердження здійснення господарських операцій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |