Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої в запиті інформації, товариство планує укласти з банком-резидентом Республіки Білорусь кредитну угоду, за умовами якої товариство отримає від банку кредит на фінансування придбання товарів, виготовлених в Республіці Білорусь, юридичними особами – резидентами України, які уклали договори з резидентами Республіки Білорусь, що реалізують такі товари. При цьому, згідно із законодавством Республіки Білорусь, положення кредитної угоди містять умови щодо страхування кредитодавцем ризику неповернення (непогашення) та/або прострочення повернення (погашення) наданого кредиту та процентів на підставі договору страхування експортних ризиків, укладеним між банком-резидентом Республіки Білорусь та підприємством-страховиком, що теж є резидентом Республіки Білорусь. Товариство, уклавши кредитну угоду, повинно буде відшкодовувати суми страхових внесків, сплачених банком-резидентом Республіки Білорусь на користь підприємства-страховика. У зв’язку з цим виникає питання: чи звільняється від оподаткування податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України дохід банку-резидента Республіки Білорусь у вигляді сум відшкодування витрат по страхуванню експортних ризиків при умові наявності Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу встановлено, що резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Для цілей цього пункту до доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, включено, зокрема, інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення (п.п. «к»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Таким чином, доходи нерезидента у вигляді відшкодування витрат по страхуванню кредитодавцем експортних ризиків, що передбачено умовами кредитної угоди, підлягають оподаткуванню за ставкою 15 відсотків як інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України.
Відповідно до ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Угода між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків стосовно податків на доходи і майно (далі – Угода), яка ратифікована Україною 20.12.1994 і є чинною в українсько-білоруських податкових відносинах з 30.01.1995, застосовується до «осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав» (ст. 1 Угоди).Одним з податків, на які поширюється Угода, зокрема в Україні, є «податок на прибуток (доходи) підприємств і організацій» (п. 3 ст. 2 Угоди).
З огляду на те, що, як зазначено у зверненні, що розглядається, доходи кредитодавця - резидента Республіки Білорусь, які ним отримуються відповідно до зазначених у кредитному договорі умов, є відшкодуванням (компенсацією) витрат кредитодавця по страхуванню експортних ризиків, то у загальному порядку до таких компенсаційних видів платежів застосовуються положення ст. 7 (Прибуток від комерційної діяльності) Угоди, п. 1 якої передбачено, що«прибуток підприємства однієї Договірної Держави оподатковується лише в цій Договірній Державі, якщо тільки це підприємство не провадить комерційну діяльність у другій Договірній Державі через розміщене там постійне представництво. Якщо підприємство провадить комерційну діяльність, як зазначено вище, прибуток такого підприємства може оподатковуватись у другій Договірній Державі, але тільки в тій частині, яка стосується цього постійного представництва».
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |