X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.09.2020 р. № 3941/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питання, чи є сума фрахтової надбавки за лінійний сервіс об’єктом оподаткування ПДВ, та, керуючись статтею 52  Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку є агентом морської лінії юридичної особи - нерезидента України, яка виконує міжнародні морські контейнерні перевезення. Платник податку здійснює збір плати за виконання міжнародних морських перевезень із замовників таких перевезень на користь перевізника-нерезидента. Така плата включає в себе основну ставку фрахту та суму фрахтових надбавок.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості  з урахуванням  загальнодержавних  податків  та  зборів  (крім акцизного податку на

реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Таким чином, з метою оподаткування ПДВ сума фрахтової надбавки за лінійний сервіс не може розглядатися як окремий об’єкт оподаткування ПДВ, оскільки об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції з постачання товарів та послуг, у тому числі послуг з перевезення, місцем постачання яких визначається митна територія України відповідно до статті 186 ПКУ.

В розглянутій у зверненні ситуації сума фрахтової надбавки розглядається як складова вартості послуг, що надаються перевізником-нерезидентом, а платник податку – агент морської лінії такого нерезидента здійснює збір плати за такі послуги.

Сума плати за такі послуги підлягає включенню до бази оподаткування ПДВ у випадку, якщо операції з постачання таких послуг є об’єктом оподаткування ПДВ.

Якщо операції з постачання таких послуг згідно з нормами ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ,  то сума плати за такі послуги не включається до бази оподаткування ПДВ та податкові зобов’язання з ПДВ у цьому випадку не нараховуються.

При цьому платник податку повинен самостійно визначати належність послуг, які ним надаються, до тих, які визначені нормами ПКУ (стаття 36 ПКУ).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.