Щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.
Як вбачається із запиту, Банк розглядає можливість придбання у власність цінних паперів (в основному акції) через іноземного брокера для подальшого продажу юридичним та фізичним особам резидентам на території України. Банк планує проводити придбання цінних паперів на організованих міжнародних ринках – фондових біржах, перелік яких визначений постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2017 року № 675 ”Про затвердження переліку іноземних фондових бірж, на яких розміщено іноземні боргові цінні папери нерезидентом, оподаткування доходу якого здійснюється відповідно до підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України” (далі – Постанова № 675. У зв’язку з чим виникло питання щодо того, чи буде Банк виступати податковим агентом щодо продавця, при купівлі цінних паперів за кордоном через Брокера на біржах, перелік яких затверджений Постановою № 675, враховуючи виключення наведені в пункті 141.4.1 підпункту ”е” Кодексу, та у разі необхідності, надати інформацію щодо порядку здійснення таких функцій.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковується в порядку і за ставками, визначеними пунктом 141.4 статті 141 Кодексу.
Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти, зокрема прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу (підпункт "е" підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу).
Зокрема, згідно з підпунктом ”е” підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу для цілей цього пункту такими доходами є:
е) прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:
цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "а" підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "а підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу, що відповідають таким умовам:
а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та
б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу чи аналогічного договору;
акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу чи аналогічного договору.
Вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав (для цілей абзаців четвертого та шостого підпункту ”е” цього пункту) та нерухомого майна (для цілей абзаців п’ятого та шостого підпункту ”е” цього підпункту) визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передує продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою)вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи.
З контексту положень цього пункту вбачається, що його вимоги застосовуються до операцій з продажу або відчуження інвестиційних активів, зокрема, цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав.
При цьому повідомляємо, що у Вашому зверненні недостатньо інформації, яка б дала можливість кваліфікувати, чи буде Банк виступати податковим агентом щодо продавця при купівлі цінних паперів за кордоном через Брокера на біржах, перелік яких затверджений Постановою № 675.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |