X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2020 р. № 3969/ІПК/99-00-05-05-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оформлення первинних документів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої в запиті інформації, товариство займається оптовою торгівлею молочними продуктами. Підприємство при поставці товару виписує товарно-транспортну накладну (далі – ТТН).

При цьому виникає питання щодо дати, яку треба вказувати в ТТН:

дату навантаження чи дату розвантаження, яка буде збігатися з датою у видатковій накладній, та чи буде порушенням податкового законодавства якщо дата, вказана в ТТН відрізнятиметься від дати отримання товару у видатковій накладній у зв’язку з транспортуванням?

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, регістрами бухгалтерського обліку, фінансовою звітністю, іншими документами, пов’язаними з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Пунктом 1 ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

При цьому згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об’єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету, встановлено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 р. за № 168/704.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 «Про затвердження Положення про Міністерство інфраструктури України» (далі – Постанова № 460) Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах автомобільного, залізничного, морського та річкового транспорту, надання послуг поштового зв'язку.

Підпунктом 37 пункту 4 Постанови № 460 Мінінфраструктури відповідно до покладених на нього завдань затверджує правила, зокрема, перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу і вантажу.

Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, а також форма ТТН, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363 зі змінами (далі – Наказ № 363).

Відповідно до положень пунктів 8.25 та 8.26 Наказу № 363 час прибуття автомобіля для завантаження встановлюється у пункті вантаження з моменту проставляння в товарно-транспортній накладній відмітки про фактичний час прибуття автомобіля для завантаження, а час прибуття автомобіля для розвантаження - з моменту пред’явлення водієм товарно-транспортної накладної в пункті розвантаження.

Вантаження і розвантаження вважаються закінченими після надання водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних, оформлених у паперовій та/або електронній формі, на навантажений або вивантажений вантаж.

 Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. (п. 2 ст. 6 Закону № 996).

Отже, питання оформлення первинних документів, а саме проставлення дати в товарно-транспортній накладній, відносяться до компетенції Міністерства фінансів України та Міністерства інфраструктури України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.