Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання зведених податкових накладних, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку отримує від підприємства водного господарства послуги, пов’язані з транспортуванням та забором води для поливу сільськогосподарських культур. За операціями з постачання таких послуг, які мають безперервний характер, постачальник у останній день місяця складає зведені податкові накладні.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Відповідно до пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з
дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлені ПКУ терміни.
Пунктом 201.4 статті 201 ПКУ передбачено, що платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складання зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Щодо питання 1
Оскільки послуги, пов’язані з транспортуванням та забором води для поливу сільськогосподарських культур, як зазначено у зверненні, мають безперервний характер, то за операціями з їх постачання платник податку – постачальник може складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на отримувача таких послуг, виходячи з вартості фактично наданих послуг протягом такого місяця.
Щодо питань 2 і 3
Якщо станом на дату складання зазначених зведених податкових накладних (у ситуації, описаній у зверненні, – на останній день місяця) сума коштів, сплачених отримувачем послуг, перевищує вартість фактично поставлених йому послуг протягом місяця, то сума такого перевищення вважається попередньою оплатою (авансом) та не включається до зведеної податкової накладної. На суму такої попередньої оплати постачальник послуг складає податкову накладну у загальному порядку (не зведену) не пізніше останнього дня такого місяця (тобто така податкова накладна може бути складена у останній день місяця незалежно від дати отримання такої попередньої оплати).
Щодо питання 4
Пунктом 201.4 статті 201 ПКУ передбачено можливість, а не обов’язок постачальника складати зведену податкову накладну у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер. При цьому у даному випадку платники податку самостійно визначаються щодо доцільності складання податкової накладної того чи іншого типу (зведеної чи у загальному порядку).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |