Державна податкова служба України розглянула лист Підприємстващодо відновлення (повернення) суми, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) (далі – реєстраційна сума) у системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ), та керуючись статтею 52 Кодексу повідомляє.
Підприємством у своєму листі повідомлено про складання ним у травні 2020 року та реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних за операціями з постачання товарів/послуг, які фактично не здійснювались. Так, у травні 2020 року нарозрахунковий рахунок Підприємства зараховано кошти від покупця Товариство 1 як оплата за товар, що підлягав постачанню, проте Підприємством податкові накладні складено на адресу покупця Товариство 2 та зареєстровано їх в ЄРПН.
Інформації щодо складання розрахунків коригування до таких податкових накладних та направлення їх до Товариства 2 для реєстрації в ЄРПН Підприємством не надано.
Зважаючи на вище викладене, Підприємство звертається за роз’ясненням питання щодо порядку відновлення (повернення) реєстраційної суми в СЕА ПДВ, яка відповідно зменшилась на суму ПДВ зазначену у таких податкових накладних.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові відносини між суб’єктами господарювання регулюються Господарським кодексом України, Кодексом та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 67 Господарського кодексу України визначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Таким чином, договірні відносини між підприємствами не належать до сфери контролю ДПС.
Статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Правила функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 2001 Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі – Порядок № 569).
Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Кодексу СЕА ПДВ забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, зокрема суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН.
Детальний порядок обрахунку реєстраційної суми та її складових наведено у пункті 9 Порядку № 569.
Згідно з пунктами 13 і 14 Порядку № 569 ДПС автоматично обчислює реєстраційну суму.
При обрахунку реєстраційної суми враховуються дані із зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до них, митних декларацій, аркушів коригування і додаткових декларацій, а також податкової звітності з ПДВ.
Враховуючи викладене, величина кожного показника формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, додаткових декларацій, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, яка впливає на показники складової формули.
Так, згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Отже, перерахунок реєстраційної суми в СЕА ПДВ здійснюється, зокрема, після реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Для забезпечення правильності ведення податкового обліку платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |