Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді вартості подарованого майна і в межах компетенції повідомляє.
Платник податку‒ громадянин України, який хоче прийняти в дарунок частину житлового будинкувід дарувальників нерезидентів – матері та сестри, запитує про оподаткуваннязазначеного доходу.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IVКодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділомIV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді дарунку, залежно від ступеня споріднення обдаровуваного із дарувальником та їх резидентського статусу.
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в
п. 174.1 цієї статті, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.
При цьому за нульовою ставкою податку на доходи фізичних
осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти дарування, що отримуються у дарунок членами сім’ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 cт. 174 Кодексу).
Відповідно до п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Водночас, для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим‒ резидентом від дарувальника‒ нерезидента, та для будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок обдарованим‒ нерезидентом від дарувальника-резидента, застосовується ставка податку 18 відс., визначена
п. 167.1 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості подарованого майна, отриманий фізичною особою – резидентом від фізичної особи – нерезидента, незалежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |