Державна податкова служба України розглянула запит на отримання індивідуальної податкової консультації ТОВ «…» від … щодо норм Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350 (далі – Положення № 13), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно із запитом товариство здійснює роздрібну торгівлю електронною апаратурою побутового призначення із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) через мережу спеціалізованих магазинів, а також в мережі Інтернет за допомогою платіжного сервісу.
1. Чи не буде порушенням вимог Положення № 13 друкування до моменту доопрацювання виробниками (постачальниками) РРО товариства фіскальних касових чеків на товар (далі – касових чеків), у яких відсутні окремі реквізити, передбачені вимогами Положення № 13?
Наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2020 № 306, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2020 за № 624/34907 (далі – Наказ № 306) внесено зміни до Положення № 13, зокрема, розділ ІІ Фіскальний касовий чек на товари (послуги) Положення № 13 викладено у новій редакції, що передбачає нові обов’язкові реквізити фіскального касового чека на товари (послуги), який створюється реєстратором розрахункових операцій.
Проте, згідно з п. 3 Наказу № 306 вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині:
створення електронних розрахункових документів;
відображення найменування суб’єкта господарювання;
цифрового значення штрихового коду товару;
заокруглення суми до сплати;
зазначення валюти операції;
найменування платіжної системи;
QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та які перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом.
До 01 серпня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині:
створення електронних розрахункових документів;
відображення найменування суб’єкта господарювання;
цифрового значення штрихового коду товару;
заокруглення суми до сплати;
зазначення валюти операції;
найменування платіжної системи;
QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом.
До 01 серпня 2021 року реєстратори розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до цього наказу.
2., 4. Чи заповнюються рядки 10-17 касового чека якщо розрахунки за товари (послуги) здійснюються електронним платіжним засобом (платіжною карткою) з використанням платіжного терміналу, не з’єднаного та не поєднаного з РРО, у випадку використання мережі Інтернет?
Згідно з запитом, при оплати товарів через платіжні системи в мережі Інтернет кошти на рахунок товариства утримуються до видачі товару покупцю (завершення операції), а дані, необхідні для заповнення рядків 10-17 касового чека РРО відсутні, оскільки банки (фінансові установи) згідно з законодавством не зобов’язані надсилати товариству таку інформацію.
Законом України від 06 липня 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов’язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону України від 03 вересня 2015 № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675) розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3 статті 13 Закону № 675).
Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705, встановлено, що документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів (далі – ЕПЗ) та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням ЕПЗ, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.
Під час здійснення операцій з використанням ЕПЗ у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням ЕПЗ за умови доставки його користувачу.
Документи за операціями з використанням ЕПЗ мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.
Разом з цим згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, у випадку безпосереднього отримання споживачем товарів, в тому числі замовлених та сплачених через мережу Інтернет, суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО на загальних підставах та забезпечити видачу чеку РРО в місці отримання споживачем товарів (послуг).
У разі, коли замовлені товари оплачуються покупцем через платіжну систему в мережі Інтернет, а кошти на рахунок товариства надходять після отримання покупцем товару, доставленого разом з касовим чеком РРО, така операція може вважатися операцією з передоплатою товару.
Згідно з п. 4 розділу ІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350, рядки 10-17 фіскального чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО.
Отже, при оплаті покупцем товарів через платіжну систему в мережі Інтернет, якщо при цьому РРО товариства не з’єднано (поєднано) з терміналом, а чек друкуватиметься РРО до отримання покупцем доставленого йому товару, рядки 10-17 касового чеку РРО можуть не заповнюються.
3. Чи потрібно ставити позначки (прочерки) у рядках 10-17 касового чека, якщо розрахунки за товари (послуги) здійснюються електронним платіжним засобом (платіжною карткою) з використанням платіжного терміналу, не з’єднаного та не поєднаного з РРО, у випадку використання мережі Інтернет або вказані рядки мають залишатися пустими?
Оскільки на сьогодні у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій налічується більше 350 моделей та модифікацій РРО різних виробників, що відрізняються між собою технічними особливостями, вважаємо за доцільне із питання позначок чи прочерків у касовому чеку РРО, що друкуватиметься у зазначеному випадку, звернутись до центру сервісного обслуговування, з яким у товариства укладено відповідний договір.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |