Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ «…» від… про надання індивідуальної податкової консультації щодо дотримання вимог Закону України від 06 серпня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) під час розповсюдження державних лотерей без використання електронної системи прийняття ставок, що контролюється Державною казначейською службою України в режимі реального часу, і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) надає індивідуальну податкову консультацію.
До п. 1 Який суб’єкт господарювання (оператор державних лотерей чи розповсюджувач державних лотерей, який діє від імені та за рахунок оператора державних лотерей) є податковим агентом при виплаті фізичній особі доходу у вигляді виграшу у державну лотерею
Відповідно до п.п. 14.1.101 п. 14.1 ст. 14 Кодексу лотерея - масова гра незалежно від її назви, умовами проведення якої передбачається розіграш призового (виграшного) фонду між її гравцями, приз (виграш) в якій має випадковий характер і територія проведення якої не обмежується одним приміщенням (будівлею).
Діяльність з проведення лотерей регулюється спеціальним законом.
Приз (виграш) - кошти, майно, майнові чи немайнові права, які підлягають виплаті (видачі) учаснику у разі його виграшу в державну лотерею відповідно до оприлюднених умов її проведення (п.п. 4 п. 1 ст. 1 Закону України від 06 вересня 2012 року № 5204-VI «Про державні лотереї в Україні» (далі – Закон № 5204);
Згідно з п. 1 і 4 ст. 12 Закону № 5204 виплата призів здійснюється за рахунок коштів призового (виграшного) фонду, накопиченого оператором державних лотерей.
Виплата грошових призів державних лотерей здійснюється виключно в національній валюті України.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи у вигляді виграшів, призів.
Особливості нарахування (виплати) та оподаткування виграшів і призів регулюються п. 170.6 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п 170.6.1 якого податковим агентом платника податків, зокрема, під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Відповідно до п.п. 170.6.2 п. 170.6 ст. 170 Кодексу податковим агентом - оператором лотереї у строки, визначені цим Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.
При цьому податкові агенти – оператори лотереї у податковому розрахунку (форма № 1ДФ) відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді виграшів (призів) та загальну суму утриманого з них податку.
Крім того, у податковому розрахунку (форма № 1ДФ) не зазначається інформація про суми окремого виграшу, суми нарахованого на нього податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід у вигляді виграшу (призу).
Крім того, доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ цього Кодексу).
До п. 2. пунктів 2.1 і 2.2 Чи потрібно під час проведення операції з виплати виграшу у державну лотерею, яка здійснюється із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) видавати фіскальний касовий чек видачі коштів (видатковий чек)?
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Положення про форму і зміст розрахункових документів/ електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350, фіскальний касовий чек видачі коштів (далі – видатковий чек) – розрахунковий документ/ електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій під час проведення розрахунків у разі видачі коштів покупцеві під час повернення товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу та в інших випадках.
Фіскальний касовий чек видачі коштів за формою № ФКЧ-2 наведений в додатку 2 до цього Положення.
Отже, якщо при виплата виграшу у державну лотерею проводиться з використанням РРО, то суб’єкт господарювання має надати особі, яка отримує виграш, фіскальний касовий чек видачі коштів за формою № ФКЧ-2.
Згідно пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |