X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.09.2020 р. № 4053/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо взаємовідносин між сторонами договору при реалізації сільськогосподарської продукції, що була вирощена у рамках виконання зобов’язань за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи, та її документального оформлення, а також виникнення податкових наслідків з ПДВ при здійсненні такої операції та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством укладено договір про спільний обробіток земельної ділянки.

Згідно з умовами вказаного договору Товариство зобов’язується власними силами і грошовими коштами провести необхідний комплекс заходів із забезпечення повного сільськогосподарського циклу вирощування продукції. При цьому право власності на сільськогосподарську продукцію належить Товариству.

Згідно з виставленими рахунками Товариством щомісячно перераховується іншій стороні вказаного договору грошова сума (частка прибутку), яка обумовлена у вказаному договорі.

Разом з цим Товариство зареєструвало договір про спільну діяльність без створення юридичної особи, за яким уповноваженою особою є Товариство.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Правове регулювання відносин під час здійснення спільної діяльності її учасниками визначено статтями 1130-1143 ЦКУ.

За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв'язки.

Договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі.

Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.

Зокрема, платником податку є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи.

При цьому дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.

Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Порядок податкового обліку та звітності про результати спільної діяльності встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

При виконанні договорів про спільну діяльність податкова накладна складається особою, яка веде облік результатів такої діяльності та відповідальна за утримання і внесення податку до бюджету. Облік результатів спільної діяльності ведеться такою особою у загальновстановленому порядку окремо від обліку господарських результатів такої особи (пункт 1 Порядку № 1307).

Отже, податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.

При цьому у розглянутій ситуації у податковій накладній у графі «Постачальник (продавець)» – зазначається найменування платника ПДВ, створеного за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи згідно договору про спільну діяльність, а у графах «Індивідуальний податковий номер» та «Податковий номер» – зазначається присвоєний 9 – значний номер.

Решта реквізитів податкової накладної заповнюються відповідно до  Порядку № 1307.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) визначено статтею 2001 розділу V ПКУ та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).

Відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 розділу V ПКУ платникам ПДВ автоматично відкриваються рахунки у СЕА ПДВ (далі – Електронний рахунок). Розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 розділу ІІ ПКУ.

Електронний рахунок – це рахунок, відкритий платнику ПДВ в Казначействі, на який таким платником ПДВ перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ (пункт 4 Порядку № 569).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших зазначених вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо:

Щодо питань 1 і 2 (у частині поповнення електронного рахунку та сплати ПДВ)

Електронний рахунок може поповнювати виключно платник ПДВ, якому його відкрито. Поповнення електронного рахунку з поточних рахунків інших осіб чинним законодавством не передбачено.

Водночас, оскільки з огляду на норми ПКУ та Порядку № 1307 Товариство є відповідальним за нарахування та сплату ПДВ до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність без створення юридичної особи, то Товариство поповнює електронний рахунок та сплачує нараховані суми податкових зобов’язань з ПДВ за платника ПДВ, створеного за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи згідно договору про спільну діяльність.

При цьому грошові кошти, що є оплатою за сільськогосподарську продукцію, повинні перераховуватись покупцем на розрахунковий рахунок безпосередньо постачальника такої сільськогосподарської продукції, який відкритий у відповідному банку.

Питання взаємовідносин між сторонами договору при здійсненні операції з реалізації сільськогосподарської продукції, що була вирощена у рамках виконання зобов’язань за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи, та її документального оформлення, у тому числі виписки видаткової накладної, а також порядку відкриття розрахункового рахунку у банку, перерахування грошових коштів і їх повернення не належить до компетенції ДПС.

Разом з цим повідомляємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»), а тому з питання документального оформлення вказаної вище операції рекомендуємо звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).