Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення бази оподаткування ПДВ у разі здійснення операцій з постачання продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ ПДВ становить 20 відс., 7 відс. бази оподаткування та додається до ціни товару/послуги.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Підпунктом 9.1.6 статті 9 розділу І ПКУ визначено, що рентна плата є загальнодержавним податком.
Порядок обчислення рентної плати визначено статтею 252 розділу ІХ ПКУ.
База оподаткування рентною платою – вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), обчислюється платником рентної плати для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких величин як за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) або за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини (пункти 252.6 – 252.7 статті 252 розділу ІХ ПКУ).
При цьому статтею 252 розділу ІХ ПКУ визначено виключний перелік витрат для визначення бази оподаткування рентною платою за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства, який не передбачає включення ПДВ.
Таким чином, до бази оподаткування рентною платою, зокрема за фактичною ціною реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), відповідно до пунктів 252.6 – 252.7 статті 252 розділу ІХ ПКУ сума ПДВ не враховується.
Для цілей оподаткування ПДВ операція з постачання продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) є операцією з постачання товарів, яка є об’єктом оподаткування ПДВ, та оподатковується ПДВ за ставкою 20 відс. База оподаткування ПДВ за такою операцією визначається за загальним правилом у порядку, передбаченому статтею 188 розділу V ПКУ, виходячи з договірної вартості такої продукції вартості з урахуванням, зокрема, рентної плати.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |