Державна податкова служба України розглянула лист Товариства щодо впливу на суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) (далі – реєстраційна сума), повернення коштів, зарахованих на рахунок платника податку у системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ), та керуючись статтею 52 Кодексу повідомляє.
Товариством у своєму листі повідомлено, що у зв’язку з виконавчим провадженням, яким було накладено арешт на все майно Товариства, враховуючи грошові кошти на його рахунках та всіх його філій у банківських установах, Товариством для збільшення реєстраційної суми перераховано на рахунок в СЕА ПДВ кошти з внутрішньобанківського рахунку банку.
Як зазначено Товариством, така сума коштів не була врахована при обрахунку реєстраційної суми та залишилась на рахунку в СЕА ПДВ.
Крім того, Товариством повідомлено про намір повернути на його поточний рахунок зазначену суму коштів у порядку, встановленому статтею 43 Кодексу.
Зважаючи на вище викладене, Товариство звертається за роз’ясненням питання щодо впливу на реєстраційну суму повернення зазначених коштів, які зараховано на рахунок платника податку у СЕА ПДВ з внутрішньобанківського рахунку банку, на поточний рахунок Товариства та можливості для використання такої операції порядку, встановленого статтею 43 Кодексу.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 2001 Кодексу та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).
Рахунок у СЕА ПДВ (далі – електронний рахунок) – рахунок, відкритий платнику податку в Державній казначейській службі України, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов’язань з податку (пункт 4 Порядку № 569).
Так, відповідно до підпункту 2001.6 статті 2001 Кодексу у разі, якщо на дату подання податкової декларації з ПДВ сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації (далі – зайво зараховані кошти), платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, згідно з якою такі кошти підлягають перерахуванню:
а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов’язань з ПДВ;
б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення реєстраційної суми шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ.
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (∑ПопРах) не призведе до формування від’ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу (∑Накл).
Таким чином, у разі прийняття рішення платником податку про повернення на поточний рахунок помилково сплаченої суми коштів на рахунок у СЕА ПДВ, такий платник податку подає у складі податкової декларації з ПДВ заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку в СЕА ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ), за формою затвердженою наказом Міністерства фінансів України 28 січня 2016 року № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ» (зі змінами).
Щодо наміру Товариства повернути на поточний рахунок надміру сплачену суму коштів на рахунок в СЕА ПДВ, у порядку визначеному статтею 43 Кодексу.
Статтею 43 Кодексу визначено порядок та умови повернення надміру сплачених до бюджетів грошових зобов’язань.
Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Кодексу надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.41 статті 43 Кодексу у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Отже, порядок та умови, якими передбачено повернення надміру сплачених до бюджету грошових зобов’язань, визначені статтею 43 Кодексу, не застосовуються у випадку повернення на поточний рахунок платника податку надміру сплачених сум ПДВ на рахунок платника податку в СЕА ПДВ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно товариством, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |