X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.10.2020 р. № 4110/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення , надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у місті  Києві, щодо порядку нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, постачальником вугілля використовується режим звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

Доставка вугілля покупцю здійснюється за рахунок постачальника, при цьому в одному випадку вартість витрат, пов’язаних з такою доставкою включається до вартості  товару (вугілля), в іншому – окремо компенсується покупцем постачальнику на підставі акту наданих послуг.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу. 

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Пунктом 188.1 статті 188 Кодексу визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Згідно з пунктами 201.1 та 201 10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 Кодексу).

Пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

У разі застосування зазначеної пільги норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.

Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви.

Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги.

Відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Кодексу).

Щодо питання 1

Якщо постачальником здійснюються операції окремо - з постачання покупцю вугілля та окремо – з надання послуг, пов’язаних з доставкою такого вугілля, то:

операції з постачання вугілля згідно з пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ, при цьому за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ для   використання в таких операціях, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до  пункту 198.5 статті 198 Кодексу (за винятком випадків, коли суми ПДВ за такими товарами/послугами були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги), операції  з надання послуг, пов’язаних з доставкою такого вугілля, які оплачуються покупцем постачальнику на підставі акту наданих послуг та окремо від вартості поставленого вугілля, оподатковуються ПДВ в загальному порядку за ставкою 20 відсотків.

Податкові зобов’язання відповідно до  пункту 198.5 статті 198 Кодексу у цьому випадку не нараховуються.

За операціями з постачання вугілля,  які звільнені від оподаткування ПДВ, та операціями з постачання послуг з доставки такого вугілля, які оподатковуються ПДВ, платник податку складає окремі податкові накладні.

Щодо питання 2

У разі, якщо вартість послуг, пов’язаних з доставкою вугілля, включається до вартості вугілля, яке постачається покупцю, то, як зазначалося вище, операції з постачання вугілля згідно з пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ, при цьому платник податку нараховує податкові зобов’язання відповідно до  пункту 198.5 статті 198 Кодексу за товарами, послугами (у тому числі пов’язаними з доставкою вугілля), необоротними активами, придбаними з ПДВ для використання в таких операціях.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 Кодексу) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.