X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.09.2020 р. № 3963/ІПК/99-00-04-05-03-05

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення …… щодо сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб із доходів у вигляді заробітної плати та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що відповідно до Положення про територіальне управління ……. основним завданням територіального управління є організаційне забезпечення діяльності місцевих судів …. області та фінансове забезпечення місцевих загальних судів …. області з метою створення належних умов діяльності судів, суддів цих судів та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.

Відповідно до визначених повноважень заробітна плата працівникам місцевих загальних судів …. області, а також податки, збори і обов’язкові платежі до бюджету обраховуються, виплачуються та перераховуються територіальним управлінням …… області.

При цьому місцеві загальні суди …. області, працівникам яких управління здійснює нарахування та виплату заробітної плати, є окремими юридичними особами і не є філіями, відділеннями чи іншими структурними підрозділами територіального управління …. області.

Повноваження щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам місцевих загальних судів та сплати податків, зборів і обов’язкових платежів внаслідок особливостей, встановлених діючим законодавством України, яке визначає організацію судової влади, покладено саме на територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання порядку перерахування податку на доходи фізичних осіб працівників місцевих загальних судів ….. області з урахуванням того, що зазначені суди є окремими юридичними особами і не є структурними підрозділами Територіального управління …..області.  

Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету передбачено ст. 168 ПКУ, відповідно до якої податок на доходи фізичних осіб, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України (далі БКУ).

Статтею 64 БКУ встановлено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Суми податку на доходи фізичних осіб, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу (п.п. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПКУ).

Якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа.

Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням неуповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів сплачують (перераховують) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПКУ).

Згідно з п. 63.3 ст. 63 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) у порядку, встановленому наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі – Порядок).

Так, п.п. 7.1 п. 7 Порядку визначено:

якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов’язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов’язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

Пунктом 8.1 Порядку визначено, що платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому розділом VIII Порядку.

Відповідно до п. 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Повідомлення за формою  № 20-ОПП повинні подавати всі платники  податків – як юридичні, так і фізичні особи – підприємці  в разі наявності, виникнення, зміни типу об’єкта оподаткування.

Основною метою запровадження форми № 20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі наявні в них об’єкти майна, їх  місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають: використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються.

Отже, оскільки повноваження щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам місцевих загальних судів та сплати податків, зборів і обов’язкових платежів внаслідок особливостей, встановлених діючим законодавством України покладено саме на територіальні управління Державної судової адміністрації України, то територіальне управління ….. області зобов’язане стати на облік як платник окремих видів податків (неосновне місце обліку) та перераховувати податок на доходи фізичних осіб із доходів у вигляді заробітної плати працівників судів до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) відповідного суду, на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України.

Водночас  ст. 127 ПКУ передбачено відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.